Tel: +98 21 2656 6018

شرکت خدمات مسافرتي، جهانگردي و طبيعت گردی

 

 
 

کشور پادشاهي تايلند :
کشور تايلند در شرق آسيا قرار دارد ،

که از شرق با کشور کامبوج و ازغرب با کشور ميانمار از شمال با کشور لائوس وازجنوب با کشور مالزي مرزهاي مشترک دارد. کشور تايلند داراي ۵۱۷۰۰۰ کيلومتر مربع مساحت و ۶۲ ميليون نفر جمعيت است و پايتخت آن شهر بانکوک با  بيش از ۱۰ ميليون نفر جمعيت، جمعيت تايلند در ۷۶ استان اين کشور پراکنده است. زبان: تاي . دين: ۹۵٪ بوديسم و ۴٪ مسلمان و ۱٪ ساير اديان.  ۷۵٪ مردم تايلند تاي. ۱۱٪ چيني تبار و ۵/۳٪ مالايي. شخص اول مملکت در تايلند پادشاه است و از احترام خاصي در بين مردم برخوردار است.

رييس اجرايي دولت و کشور نخست وزير است که قدرت اجرايي فراواني دارد.

تاريخ و فرهنگ

تايلند داراي تاريخ طولاني است و در طول تاريخ فراز و نشيب ها و جنگهاي متعددي داشته چه با همسايگان خود و چه با کشور هاي  ديگر.  اما امروزه کشور تايلند يکي از امن ترين کشورها در قاره آسيا ميباشد.و به همين خاطر سرمايه گذاران و تجار و جهانگردان  زيادي مايل هستند که در تايلند  سرمايه گذاري و يا گردش کنند. مردم تايلند بسيار مردم خونگرم و مهمان نواز و بسيار مهربان هستند. آنها از مهمانها  به گرمي اسقبال ميکنند.  آنها مردمي بسيار آرام و صبور هستند.  به ندرت عصباني ميشوند. با کسي با صداي بلند حرف نميزنند. بسيار مودب و با وقار هستند. در بين مردم تايلند خانواده  جايگاه و منزلت خاصي دارد. به بزرگتر ها با احترام بر خورد ميشود. در فرهنگ مردم تايلند مادر از ارزش  والايي بر خوردار است. در بين مردم تايلند مادر سمبل عشق و فداکاري و مهر است. فرهنگ و سنت تايلند در بسياري از جهات با فرهنگ و سنت ايراني همخواني دارد.**تقويم تايلند براساس تولد بودا است وامسال(۱۳۸۳ شمسي ) سال ۲۵۴۷ را نشان ميدهد. مردم تايلند مانند خيلي از کشورهاي ديگر دنيا تماس زياد و مداومي با خارجيان  از مليتهاي و فرهنگهاي مختلف دارند اما همواره مايل هستند که فرهنگ و سنت خود را حفظ کنند.کشور تايلند بيشترين تعداد توريست را در بين کشورهاي شرق آسيا دارد اما ورود مهمانان خارجي به تايلند تاثير محسوسي بر فرهنگ مردم نداشته و ندارد. تايلند داراي جشنها و مراسم ملي و فرهنگي زيادي است که هر ساله در موقع خاص بر گزار ميشود. اما مهمترين آنها  جشن آب پاشي است که حقيقتا زيبا و جذاب است. اين جشن هر ساله آخر فروردين ماه  به مدت ۳ روز پشت سر هم بر گزار ميشود و تمام مردم تايلند حتي مسولين  نيز در اين جشن شرکت مي کنند. در هر  کوچه و خيابان بر سر هر گذر و راهي و همه جا مردم بر روي همديگر آب  مي پاشند که نشانه  پاکي و شادابي زندگي است. مردم همه از کوچک و بزرگ پير و جوان دختر و پسر  بر روي يکديگر آب مي پاشند و همه شاد و خندان هستند. هر ساله صد ها هزار مسافر خارجي در اين ايام براي شرکت در اين جشن  به تايلند مسافرت مي کنند. 

ساعت رسمي تايلند  ۷+ گرينويچ  و  ۵/۳+ با ايران است. ولتاژ برق۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است. کد مخابراتي تايلند ۰۰۶۶ است.  تايلند داراي سيستم مخابرات بسيار پيشرفته اي است. و نرخ مکالمات تلفن تايلند نيز ارزان است.تايلند داراي سيستم تلفن همراه پيشرفته اي است و تقريبا هر نفر بالغ در تايلند يک موبايل دارد. قيمت يک سيم کارت تلفن همراه در تايلند تقريبا مساوي با قيمت يک ساندويچ است.ازنظر فني سيستم موبايل تايلند با سيستم موبايل ايران يکي است و ايرانياني که مسافر تايلند هستند ميتوانند گوشي موبايل خود را هراه داشته باشند  و تا زمانيکه در اينجا اقامت دارند با خريد يک سيم کارت که حدود ۲۰۰۰ تومان ميباشد با سراسر دنيا ارتباط داشته باشند. چند شرکت بزرگ در تايلند در کار توليد سيم کارت فعاليت ميکنند اما بهترين نوع سيم کارت( ارنج) است. ارنج= نام انگليسي پرتقال. در تايلند از هر فروشگاهي که گوشي تلفن همراه  داشته باشد و حتي فروشهاهاي مواد غذايي ميتوان سيم کارت تهيه کرد.

آب و هواي تايلند:

تايلند در نزديکي خط استوا واقع شده و داراي آب و هواي گرم و مرطوبي است. براي خود مردم بومي تايلند داراي ۳ فصل است. اما براي ما اين فصلها محسوس نيست. و هميشه گرم است. البته گرماي تايلند گرماي سوزنده و داغي نيست مثل گرماي جنوب کشور خودمان. دمای هوا در تايلند هميشه بين ۲۹ تا ۳۵ درجه است.  و بارندگی در تايلند يک دوره تقريبا ۵ ماهه دارد و در فصل بارندگی که در بين ماهای خرداد تا  آبان است تقريبا هر روزه در تايلند باران ميبارد. اکثر وقتها باران خيلی شديد  و با رعد وبرق همراه است. اما باران های تايلند هم ديدنی و لذت بخش است. سرد ترين ماه سال در تايلند دی ماه است که  تازه آدم احساس می کند که بايد در هنگام شب اگر بيرون باشد يک پيراهن آستين بلند بپوشد. اما برای خود مردم بومی  سرد است و خيلی ها کاپشن می پوشند.

پول و اقتصاد تايلند:

واحد پول تايلند بت BAHT است و تقريبا برابر با يک چهلم دلار امريکا يعنی يک دلار = با ۴۰ بت تايلند. کشور تايلند در اواخر دهه ۹۰ ميلادی و در پی بحران اقتصادی کشورهای شرق آسيا دچار بحران مالی شديدی شد و نرخ برابری بت با دلار بشدت کاهش يافت اما در طی ۴ سال گذشته و با روی کار آمدن نخست وزير جديد اقتصاد تايلند نيز بازسازی و دارای ثبات گرديد. تورم در تايلند تقريبا مهار شده و قيمتها ثايت است. بطوريکه طی ۳ سال گذشته تقريبا قيمتها ثابت بوده و نرخ خدمات و کالا بدون تغيير ثابت مانده است. پروژه های اقتصادی بزرگی در تايلند در حال اجراست. اکثر کشورهای صنعتی جهان در حال سرمايه گذاری های کلان در تايلند هستند. اکثر کارشناسان اقتصادی بر اين باورند که تايلند  تا ۱۰ سال آينده رشد اقتصادی چشمگيری خواهد داشت.و کشوری صنعتی خواهد شد. صنايع بزرگی مانند صنعت خودرو سازی و ماشين آلات.صنعت الکترونيک و کامپيوتر.و.... در حال تکميل پروژه های بزرگی در تايلند هستند. صنايع کشاورزی. شيلات. ساختمان سازی و مسکن .صنعت هتل داری و جذب توريست از بخشهای فعال و پر در آمد تايلند است که تعداد زيادی از نيروی کار تايلند را جذب  کرده. درصد بيکاری در تايلند زياد نيست . چون من آمار دقيقی از آن ندارم لذا از ذکر ارقام در اين مورد خودداری ميکنم.رشد و ثبات اقتصادی در تايلند مرهون برنامه ريزی دقيق و دلسوزانه مسولين اين کشور است. سخت کوشی و  وظيفه شناسی يکی از خصوصيات مردم تايلند است. مردم تايلند خوب ياد گرفته اند که چگونه وظيفه کاری خود را به نحو احسن انجام دهند.بطور کلی هيچ کارفرمايی از کارگران تايلندی ناراضی نيست.مردم تايلند در ساعات تعيين شده سر کارهای خود حاظر ميشوند و تا وقت مقرر به خوبی کار ميکنند. کسی از زير کار در نمی رود.و همه نسبت به کاری که انجام ميدهند احساس مسوليت ميکنند. سطح زندگی مردم تايلند نسبتا خوب است و بطور کلی از سطح زندگی مردم ايران بهتر و بالاتر است. اختلاف بين فقير و غنی در تايلند نيز هست اما  همه ميتوانند مسکن داشته باشند غذای کافی داشته باشند و بطور کلی سطح زندگی فقير ترين مردم تايلند از سطح زندگی فقير ترين مردم ايران بالاتر است. و اما غنی ترين مردم در مقايسه با غنی ترين مردم ايران بسيار بالاتر و تعداد آنها به مراتب بيشتر است.سيستم دارو و درمان در تايلند خوب و بيمارستانهای بسيار مجهزی در تايلند  داير شده است.مردم تايلند از بيمه درمانی خوبی بر خوردار هستند. و ميتوان گفت که هيچ بيمار تايلندی برای درمان نياز به رفتن به خارج ندارد و برای همه بيماران اين امکان وجود دارد که در داخل تايلند درمان شود و تامين هزينه درمان نيز برای همه افراد امکان پذير است.تايلند در مبارزه و کنترل بيماريهای مسری و واگير دار  پيشرفت بسيار خوبی داشته  و در اين راه از ايران موفق تر بوده است. اما به لحاظ شرايط آب و هوايی تايلند  بيماری مالاريا هنوز کاملا مهار نشده است...  
شهر ها و محلهای تفريحی و ديدنی تايلند:

۱- بانکوک:بانکوک پايتخت و بزرگترين شهر تايلند است. در بانکوک محلهای زيادی وجود دارد که روزانه تعداد بسيار زيادی از مسافران خارجی از اين محلها بازديد ميکنند. و به ۲ دسته قسيم ميشوند.

۱- محلهای مناسب برای شب

۲- محلهايی که  فقط در طی روز ميتوان از آنها بازديد کرد٬ ۱- رويال کانال ۲- گرند پلاس يا معبد بزرگ بودا ۳- بازار جواهرات ۴- موزه ملی  ۵- گالری ملی ۶- پارک تفريحی دريم وورد يا دنيای رويا ۷-گرند زوو يا باغ وحش بزرگ و ....

محلهائی که ۲۴ ساعت شبانه روز باز است

۱- کَوسن رود يا خيابان کَوسن

۲- سيلوم رود يا خيابان سيلوم

۳ـ سُخومويت رود يا خيابان سُخومويت.

در بانکوک مجتمع های تجاری بسياری وجود دارد که مناسب برای خريد و گردش است. تمام مجتمعهای تجاری در بانکوک دارای سيستم خنک کننده  مرکزی است و می شود ساعت ها در آنجا به خريد و گردش و يا صرف غدا مشغول شد. در مجتمعهای تجاری بانکوک ميتوان هر نوع کالائی را  يافت. ازلوازم برقی و الکترونيکی تا پوشاک و مواد غدائی. اما بازار ها و مراکز تجاری نيز وجود دارند که  فقط  نوعی از کالا را  عرضه می کنند. اسامی مهمترين مراکز تجاری در بانکوک به اين شرح است: ۱- بازار پوشاک و البسه: پتونام که شامل ۲ قسمت است ۱ بازار قديم که بازاری است به سبک بازار تهران و  در نزديکی همين محل يک مجتمع بسيار بزرک جديد ساخته شده است . خريد از اين بازار  ارزانتر از محل قديم است و اين محل دارای سيستم خنک کننده مرکزی برای کل مجتمع است که شما  ميتوانيد به راحتی همه بازار را بگرديد و خريد کنيد.

۲-بازار کامپيوتر و لوازم الکترونيک: نام اين بازار پنتیپ پلازا  است در در نزديکی بازار پوشاک پتونام واقع شده است. در اين بازار جديدترين محصولات از کامپيوتر٬ قطعات الکترونيک. دوربينهای عکاسی و فيلبرداری٬ سيستمهای صوتی و تصويری و انواع محصولات الکترونيکی عرضه ميشود.

۳- بازار موبايل و تلفنهای همراه: نام اختصاری بازار: ام بی ک  است که اين نام برای همه آشنا است  برای رفتن به اين بازار کافی است تا به راننده تاکسی نام ام بی ک را بگوئيد. فاصله آن از  بازار پتو نام زياد نيست حدود ۱۰ دقيقه با تاکسی. تقريبا در تمام محله های  بانکوک فروشکاهای زنجيره ای بزرکی وجود دارد که نام آنها به اين شرح است:  دِ مال. کِر فور . رابين سون .  لوتوس . بيگ سی و...

۲- شهر ايوتايا که در ۸۶ کيلومتری شمال بانکوک واقع شده و پايتخت قديمی تايلند است٬ شهر ايوتايا يکی از ديدنی ترين  شهرهای توريستی تايلند است٬ که دارای تعداد زيادی از معابد و ساختمانهای قديمی و تاريخی است. ايوتايا واقعا ديدنی است. ۳-شهر چيانگ مای در شمال تايلند٬ چيانگ مای شهری تفريحی توريستی است که دارای آب و هوای مطبوع و متفاوت با  بانکوک است.

۴-  جزيره بسيار زيبا و ديدنی کاسَموئی( جزيره نارگيلها)

۵-  شهر توريستی نَخوم پاتوم در ۶۰ کيلومتری غرب بانکوک. شهری بسيار زيبا و ديدنی.

۶-  جزيره پوکت ( جزيره عجايب)  در جنوب تايلند٬ اگر قرار باشد که در باره زيبائيهای پوکت گفته شود بايد صد ها کتاب در اين باره نوشته شود. پس بهتر است فقط بگويم که دست کمی از بهشت ندارد. از مناظر طبيعی زيبای آن تا عجايب زير دريا مرجانهای رنگارنگ و همچنين ماهيان رنگارنگ و زيبای  زير دريا  پوکت دارای بزرکترين مدرسه غواصی در آسيا است. غواصی حرفه ای  و غواصی تفريحی برای توريستها و مسافران٬

۷- شهر پاتايا که شهر کاملا توريستی است.  شهرها و محلهای ديدنی تايلند  بسيار  زياد و گسترده است و شهر های ذکر شده در اين وبلاگ  تنها تعدادی از آنها  هستند. اما چون ديدن تمام محلهای توريستی  نياز به وقت زيادی دارد که و  در يک سفر ۲ ماهه نمی شود همه محلهای توريستی را ديد لذا از ذکر نام همه آنها صرف نظر شده است. و سعی شده است تا بهترين و ديدنی ترين محلها را که در بالا نام آنها ذکر شده است برای شما معرفی کنم.

 

 

 
 

کشور پادشاهي تايلند :
کشور تايلند در شرق آسيا قرار دارد ،

که از شرق با کشور کامبوج و ازغرب با کشور ميانمار از شمال با کشور لائوس وازجنوب با کشور مالزي مرزهاي مشترک دارد. کشور تايلند داراي ۵۱۷۰۰۰ کيلومتر مربع مساحت و ۶۲ ميليون نفر جمعيت است و پايتخت آن شهر بانکوک با  بيش از ۱۰ ميليون نفر جمعيت، جمعيت تايلند در ۷۶ استان اين کشور پراکنده است. زبان: تاي . دين: ۹۵٪ بوديسم و ۴٪ مسلمان و ۱٪ ساير اديان.  ۷۵٪ مردم تايلند تاي. ۱۱٪ چيني تبار و ۵/۳٪ مالايي. شخص اول مملکت در تايلند پادشاه است و از احترام خاصي در بين مردم برخوردار است.

رييس اجرايي دولت و کشور نخست وزير است که قدرت اجرايي فراواني دارد.

تاريخ و فرهنگ

تايلند داراي تاريخ طولاني است و در طول تاريخ فراز و نشيب ها و جنگهاي متعددي داشته چه با همسايگان خود و چه با کشور هاي  ديگر.  اما امروزه کشور تايلند يکي از امن ترين کشورها در قاره آسيا ميباشد.و به همين خاطر سرمايه گذاران و تجار و جهانگردان  زيادي مايل هستند که در تايلند  سرمايه گذاري و يا گردش کنند. مردم تايلند بسيار مردم خونگرم و مهمان نواز و بسيار مهربان هستند. آنها از مهمانها  به گرمي اسقبال ميکنند.  آنها مردمي بسيار آرام و صبور هستند.  به ندرت عصباني ميشوند. با کسي با صداي بلند حرف نميزنند. بسيار مودب و با وقار هستند. در بين مردم تايلند خانواده  جايگاه و منزلت خاصي دارد. به بزرگتر ها با احترام بر خورد ميشود. در فرهنگ مردم تايلند مادر از ارزش  والايي بر خوردار است. در بين مردم تايلند مادر سمبل عشق و فداکاري و مهر است. فرهنگ و سنت تايلند در بسياري از جهات با فرهنگ و سنت ايراني همخواني دارد.**تقويم تايلند براساس تولد بودا است وامسال(۱۳۸۳ شمسي ) سال ۲۵۴۷ را نشان ميدهد. مردم تايلند مانند خيلي از کشورهاي ديگر دنيا تماس زياد و مداومي با خارجيان  از مليتهاي و فرهنگهاي مختلف دارند اما همواره مايل هستند که فرهنگ و سنت خود را حفظ کنند.کشور تايلند بيشترين تعداد توريست را در بين کشورهاي شرق آسيا دارد اما ورود مهمانان خارجي به تايلند تاثير محسوسي بر فرهنگ مردم نداشته و ندارد. تايلند داراي جشنها و مراسم ملي و فرهنگي زيادي است که هر ساله در موقع خاص بر گزار ميشود. اما مهمترين آنها  جشن آب پاشي است که حقيقتا زيبا و جذاب است. اين جشن هر ساله آخر فروردين ماه  به مدت ۳ روز پشت سر هم بر گزار ميشود و تمام مردم تايلند حتي مسولين  نيز در اين جشن شرکت مي کنند. در هر  کوچه و خيابان بر سر هر گذر و راهي و همه جا مردم بر روي همديگر آب  مي پاشند که نشانه  پاکي و شادابي زندگي است. مردم همه از کوچک و بزرگ پير و جوان دختر و پسر  بر روي يکديگر آب مي پاشند و همه شاد و خندان هستند. هر ساله صد ها هزار مسافر خارجي در اين ايام براي شرکت در اين جشن  به تايلند مسافرت مي کنند. 

ساعت رسمي تايلند  ۷+ گرينويچ  و  ۵/۳+ با ايران است. ولتاژ برق۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است. کد مخابراتي تايلند ۰۰۶۶ است.  تايلند داراي سيستم مخابرات بسيار پيشرفته اي است. و نرخ مکالمات تلفن تايلند نيز ارزان است.تايلند داراي سيستم تلفن همراه پيشرفته اي است و تقريبا هر نفر بالغ در تايلند يک موبايل دارد. قيمت يک سيم کارت تلفن همراه در تايلند تقريبا مساوي با قيمت يک ساندويچ است.ازنظر فني سيستم موبايل تايلند با سيستم موبايل ايران يکي است و ايرانياني که مسافر تايلند هستند ميتوانند گوشي موبايل خود را هراه داشته باشند  و تا زمانيکه در اينجا اقامت دارند با خريد يک سيم کارت که حدود ۲۰۰۰ تومان ميباشد با سراسر دنيا ارتباط داشته باشند. چند شرکت بزرگ در تايلند در کار توليد سيم کارت فعاليت ميکنند اما بهترين نوع سيم کارت( ارنج) است. ارنج= نام انگليسي پرتقال. در تايلند از هر فروشگاهي که گوشي تلفن همراه  داشته باشد و حتي فروشهاهاي مواد غذايي ميتوان سيم کارت تهيه کرد.

آب و هواي تايلند:

تايلند در نزديکي خط استوا واقع شده و داراي آب و هواي گرم و مرطوبي است. براي خود مردم بومي تايلند داراي ۳ فصل است. اما براي ما اين فصلها محسوس نيست. و هميشه گرم است. البته گرماي تايلند گرماي سوزنده و داغي نيست مثل گرماي جنوب کشور خودمان. دمای هوا در تايلند هميشه بين ۲۹ تا ۳۵ درجه است.  و بارندگی در تايلند يک دوره تقريبا ۵ ماهه دارد و در فصل بارندگی که در بين ماهای خرداد تا  آبان است تقريبا هر روزه در تايلند باران ميبارد. اکثر وقتها باران خيلی شديد  و با رعد وبرق همراه است. اما باران های تايلند هم ديدنی و لذت بخش است. سرد ترين ماه سال در تايلند دی ماه است که  تازه آدم احساس می کند که بايد در هنگام شب اگر بيرون باشد يک پيراهن آستين بلند بپوشد. اما برای خود مردم بومی  سرد است و خيلی ها کاپشن می پوشند.

پول و اقتصاد تايلند:

واحد پول تايلند بت BAHT است و تقريبا برابر با يک چهلم دلار امريکا يعنی يک دلار = با ۴۰ بت تايلند. کشور تايلند در اواخر دهه ۹۰ ميلادی و در پی بحران اقتصادی کشورهای شرق آسيا دچار بحران مالی شديدی شد و نرخ برابری بت با دلار بشدت کاهش يافت اما در طی ۴ سال گذشته و با روی کار آمدن نخست وزير جديد اقتصاد تايلند نيز بازسازی و دارای ثبات گرديد. تورم در تايلند تقريبا مهار شده و قيمتها ثايت است. بطوريکه طی ۳ سال گذشته تقريبا قيمتها ثابت بوده و نرخ خدمات و کالا بدون تغيير ثابت مانده است. پروژه های اقتصادی بزرگی در تايلند در حال اجراست. اکثر کشورهای صنعتی جهان در حال سرمايه گذاری های کلان در تايلند هستند. اکثر کارشناسان اقتصادی بر اين باورند که تايلند  تا ۱۰ سال آينده رشد اقتصادی چشمگيری خواهد داشت.و کشوری صنعتی خواهد شد. صنايع بزرگی مانند صنعت خودرو سازی و ماشين آلات.صنعت الکترونيک و کامپيوتر.و.... در حال تکميل پروژه های بزرگی در تايلند هستند. صنايع کشاورزی. شيلات. ساختمان سازی و مسکن .صنعت هتل داری و جذب توريست از بخشهای فعال و پر در آمد تايلند است که تعداد زيادی از نيروی کار تايلند را جذب  کرده. درصد بيکاری در تايلند زياد نيست . چون من آمار دقيقی از آن ندارم لذا از ذکر ارقام در اين مورد خودداری ميکنم.رشد و ثبات اقتصادی در تايلند مرهون برنامه ريزی دقيق و دلسوزانه مسولين اين کشور است. سخت کوشی و  وظيفه شناسی يکی از خصوصيات مردم تايلند است. مردم تايلند خوب ياد گرفته اند که چگونه وظيفه کاری خود را به نحو احسن انجام دهند.بطور کلی هيچ کارفرمايی از کارگران تايلندی ناراضی نيست.مردم تايلند در ساعات تعيين شده سر کارهای خود حاظر ميشوند و تا وقت مقرر به خوبی کار ميکنند. کسی از زير کار در نمی رود.و همه نسبت به کاری که انجام ميدهند احساس مسوليت ميکنند. سطح زندگی مردم تايلند نسبتا خوب است و بطور کلی از سطح زندگی مردم ايران بهتر و بالاتر است. اختلاف بين فقير و غنی در تايلند نيز هست اما  همه ميتوانند مسکن داشته باشند غذای کافی داشته باشند و بطور کلی سطح زندگی فقير ترين مردم تايلند از سطح زندگی فقير ترين مردم ايران بالاتر است. و اما غنی ترين مردم در مقايسه با غنی ترين مردم ايران بسيار بالاتر و تعداد آنها به مراتب بيشتر است.سيستم دارو و درمان در تايلند خوب و بيمارستانهای بسيار مجهزی در تايلند  داير شده است.مردم تايلند از بيمه درمانی خوبی بر خوردار هستند. و ميتوان گفت که هيچ بيمار تايلندی برای درمان نياز به رفتن به خارج ندارد و برای همه بيماران اين امکان وجود دارد که در داخل تايلند درمان شود و تامين هزينه درمان نيز برای همه افراد امکان پذير است.تايلند در مبارزه و کنترل بيماريهای مسری و واگير دار  پيشرفت بسيار خوبی داشته  و در اين راه از ايران موفق تر بوده است. اما به لحاظ شرايط آب و هوايی تايلند  بيماری مالاريا هنوز کاملا مهار نشده است...  
شهر ها و محلهای تفريحی و ديدنی تايلند:

۱- بانکوک:بانکوک پايتخت و بزرگترين شهر تايلند است. در بانکوک محلهای زيادی وجود دارد که روزانه تعداد بسيار زيادی از مسافران خارجی از اين محلها بازديد ميکنند. و به ۲ دسته قسيم ميشوند.

۱- محلهای مناسب برای شب

۲- محلهايی که  فقط در طی روز ميتوان از آنها بازديد کرد٬ ۱- رويال کانال ۲- گرند پلاس يا معبد بزرگ بودا ۳- بازار جواهرات ۴- موزه ملی  ۵- گالری ملی ۶- پارک تفريحی دريم وورد يا دنيای رويا ۷-گرند زوو يا باغ وحش بزرگ و ....

محلهائی که ۲۴ ساعت شبانه روز باز است

۱- کَوسن رود يا خيابان کَوسن

۲- سيلوم رود يا خيابان سيلوم

۳ـ سُخومويت رود يا خيابان سُخومويت.

در بانکوک مجتمع های تجاری بسياری وجود دارد که مناسب برای خريد و گردش است. تمام مجتمعهای تجاری در بانکوک دارای سيستم خنک کننده  مرکزی است و می شود ساعت ها در آنجا به خريد و گردش و يا صرف غدا مشغول شد. در مجتمعهای تجاری بانکوک ميتوان هر نوع کالائی را  يافت. ازلوازم برقی و الکترونيکی تا پوشاک و مواد غدائی. اما بازار ها و مراکز تجاری نيز وجود دارند که  فقط  نوعی از کالا را  عرضه می کنند. اسامی مهمترين مراکز تجاری در بانکوک به اين شرح است: ۱- بازار پوشاک و البسه: پتونام که شامل ۲ قسمت است ۱ بازار قديم که بازاری است به سبک بازار تهران و  در نزديکی همين محل يک مجتمع بسيار بزرک جديد ساخته شده است . خريد از اين بازار  ارزانتر از محل قديم است و اين محل دارای سيستم خنک کننده مرکزی برای کل مجتمع است که شما  ميتوانيد به راحتی همه بازار را بگرديد و خريد کنيد.

۲-بازار کامپيوتر و لوازم الکترونيک: نام اين بازار پنتیپ پلازا  است در در نزديکی بازار پوشاک پتونام واقع شده است. در اين بازار جديدترين محصولات از کامپيوتر٬ قطعات الکترونيک. دوربينهای عکاسی و فيلبرداری٬ سيستمهای صوتی و تصويری و انواع محصولات الکترونيکی عرضه ميشود.

۳- بازار موبايل و تلفنهای همراه: نام اختصاری بازار: ام بی ک  است که اين نام برای همه آشنا است  برای رفتن به اين بازار کافی است تا به راننده تاکسی نام ام بی ک را بگوئيد. فاصله آن از  بازار پتو نام زياد نيست حدود ۱۰ دقيقه با تاکسی. تقريبا در تمام محله های  بانکوک فروشکاهای زنجيره ای بزرکی وجود دارد که نام آنها به اين شرح است:  دِ مال. کِر فور . رابين سون .  لوتوس . بيگ سی و...

۲- شهر ايوتايا که در ۸۶ کيلومتری شمال بانکوک واقع شده و پايتخت قديمی تايلند است٬ شهر ايوتايا يکی از ديدنی ترين  شهرهای توريستی تايلند است٬ که دارای تعداد زيادی از معابد و ساختمانهای قديمی و تاريخی است. ايوتايا واقعا ديدنی است. ۳-شهر چيانگ مای در شمال تايلند٬ چيانگ مای شهری تفريحی توريستی است که دارای آب و هوای مطبوع و متفاوت با  بانکوک است.

۴-  جزيره بسيار زيبا و ديدنی کاسَموئی( جزيره نارگيلها)

۵-  شهر توريستی نَخوم پاتوم در ۶۰ کيلومتری غرب بانکوک. شهری بسيار زيبا و ديدنی.

۶-  جزيره پوکت ( جزيره عجايب)  در جنوب تايلند٬ اگر قرار باشد که در باره زيبائيهای پوکت گفته شود بايد صد ها کتاب در اين باره نوشته شود. پس بهتر است فقط بگويم که دست کمی از بهشت ندارد. از مناظر طبيعی زيبای آن تا عجايب زير دريا مرجانهای رنگارنگ و همچنين ماهيان رنگارنگ و زيبای  زير دريا  پوکت دارای بزرکترين مدرسه غواصی در آسيا است. غواصی حرفه ای  و غواصی تفريحی برای توريستها و مسافران٬

۷- شهر پاتايا که شهر کاملا توريستی است.  شهرها و محلهای ديدنی تايلند  بسيار  زياد و گسترده است و شهر های ذکر شده در اين وبلاگ  تنها تعدادی از آنها  هستند. اما چون ديدن تمام محلهای توريستی  نياز به وقت زيادی دارد که و  در يک سفر ۲ ماهه نمی شود همه محلهای توريستی را ديد لذا از ذکر نام همه آنها صرف نظر شده است. و سعی شده است تا بهترين و ديدنی ترين محلها را که در بالا نام آنها ذکر شده است برای شما معرفی کنم.