Tel: +98 21 888 444 17

شرکت خدمات مسافرتي، جهانگردي و طبيعت گردی

لوازم مشترک سفرهای طبیعت گردی

 

وسایل و لوازم ضروری ده گانه سفرهای طبیعت گردی (مشترک در كلیه سفرهای طبیعت گردی)

بطور کلی یکسری وسایل و لوازم وجود دارد كه هر گردشگر باید در طول همه سفرها با خود به همراه داشته باشد.
برای اطلاع از سایر لوازم ضروری اضافه و خاص که مختص به هر سفر می باشد، باید به بخش لوازم ضروری هر سفر بطور جداگانه مراجعه نمایید.

1- كارت شناسایی

 

melli_kard3.jpgیكی از مهمترین وسایل ضروری در سفرها كارت شناسایی می باشد که باید در کلیه برنامه ها همراه داشته باشید.


همیشه عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب و لباس، جهت محافظت خود از آفتاب همراه داشته باشید.

عینک آفتابی: عینک آفتابی:
از وسایل بسیار مهم در طبیعت است. چشم نسبت به اشعه آفتاب بسیار حساس است. شبکیه چشم بدون عینک بی آنکه هیچ ناراحتی احساس کنید، می تواند بسوزد و باعث بوجود آمدن ناراحتی دردآوری که به برف کوری معروف است، بشود. اشعه ماوراء بنفش حتی از میان ابرها هم رد می شود بنابراین در روزهای ابری گول نخورید و چشم های خود را بدون محافظ نگذارید. توصیه مناسب این است که هر زمان که از کرم ضدآفتاب استفاده می کنید، از عینک هم استفاده کنید و در ارتفاعات بلند، هر دو آنها را در مواجهه با برف، یخ و آب استفاده کنید.
عینک آفتابی بایدبتوانند 95تا 100درصد نور ماوراء بنفش را تصفیه و فیلتر کنند. عینک آفتابی باید آنقدر رنگی باشد که فقط نور کمی از آن رد شود و به چشم برخورد کند عینک های یخچال باید بتوانند فقط 5تا10درصد نور مرئی را از خود عبور دهند. جهت امتحان یک عینک آفتابی، آن را به چشم خود بزنید و خودتان را در آینه نگاه کنید. اگر می توانید چشم های خود را در آینه ببینید، بنابراین شیشه عینک به اندازه کافی دودی نیست. رنگ شیشه عینک باید خاکستری، قهوه ای ویا رنگی نزدیک به رنگ واقعی و یا برای شرایط مه آلود به رنگ زرد باشد.
دلایل کمی وجود دارد که اشعه مادون قرمز که در نور هم موجود است، به چشم شما آسیب برساند (مگر اینکه بطور مستقیم به خورشید نگاه کنید). اما هر عینکی که بتواند جلوی نفوذ اشعه مادون قرمز را بگیرد  به عنوان بیمه ای اضافی برای چشم ها محسوب می شود.
قاب عینک های آفتابی باید دارای محافظ های کناری در پیرامون خود باشد تا از ورود اشعه به منطقه چشم جلوگیری کند. اما این محافظ نباید طوری باشد که باعث اختلال در تهویه چشمان ویا بخار کردن شیشه های عینک شود. بخار کردن شیشه عینک را با استفاده از مواد ضدبخار شیشه عینک می توانید تقلیل دهید.
هر تیم گردشگری باید دارای حداقل یک عینک آفتابی اضافی باشد تا جایگزین عینک آفتابی گم شده یا فراموش شده شود. اگر هیچ عینک اضافی موجود نباشد، می توان با استفاده از یک مقوا و یا پارچه ای که روی آن سوراخ کوچکی ایجاد شده باشد، عینکی اضطراری درست کرد.
خیلی از کوهنوردان که چشم های ضعیفی دارند ازکنتاکت لنز به جای عینک استفاده می کنند. لنزها می توانند قدرت بینایی دقیقی ایجاد کنند. آنها مانند عینک از روی بینی سر نمی خورند، قطرات آب روی آنها جمع نمی شود و می توان با استفاده آنها هم زمان عینک آفتابی هم زد. با تمام  این حرفها، لنزها دارای مشکلاتی هم هستند. گرد و غبار و عرق بدن و کرم ضدآفتاب می توانند چشم ها را اذیت کنند در برنامه های طبیعت گردی، بیرون آوردن و تمیز کردن لنزها مشکل است. عینک ها نسبت به لنزها محافظ بهتری برای چشم ها هستند. چه از لنزها استفاده کنید و چه از عینک، اگر وابسته به عینک طبی هستید همیشه یک عینک اضافی از نوع آفتابی معمولی و یا عینک های آفتابی طبی همراه خود داشته باشید.

کرم ضدآفتاب: کرم ضدآفتاب
این وسیله محافظت پوست هم برای گردشگران بسیار مهم است هرچند مقدار مواد رنگی پوست که به پیگمنت Pigment معروف هستند، در هر فردی فرق می کند و در نتیجه مصرف مقدار کرم ضدآفتاب هم در افراد متفاوت است، اما اشعه آفتاب باعث بروز سرطان پوست میشود که با کرم ضدآفتاب می توان از آن جلوگیری کرد.
زمانی که گردشگران از کرم ضدآفتاب استفاده می کنند،جلوی نفوذ هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش A و B را می گیرند. اشعه ماوراء بنفش نوع A باعث برنزه شدن می شود و اشعه ماوراء بنفش نوع B باعث آفتاب سوختگی می گردد ولی هر دو نوع اشعه در ایجاد سرطان پوست نقش دارند. جهت محافظت پوست از اشعه ماوراءبنفش یا UV کرم ضدآفتاب باید دارای ضریب حفاظتی حداقل 15 باشد. ضریب حفاظتی که به SPF مشهور است به این معنی است که شما می توانید به نسبت مقدار عددی SPF ، بیشتر در زیر آفتاب باشید. مثلاً پوست شما در عرض 5 دقیقه زیر آفتاب میسوزد، با استفاده از كرم با ضریب SPF 15 ، این مدت به 75 دقیقه افزایش پیدا می‌كند.(15 ضربدر 5). جهت حفاظت از پوست خود در مقابل اشعه UV از کرمی استفاده کنید که حاوی ترکیبات اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم و یا آوینزون (بعضی مواقع به نام پارسول 1789 آورده می شود) باشد.
قابلیت باقی ماندن همه کرم های ضدآفتاب بر روی پوست به هنگام عرق کردن محدوداست. بعضی از کرم ها به عنوان ضدآب تبلیغ می شوند ، اما تبلیغات هرچه باشد باید هرچند وقت کرم زدن را تجدید کنید.
به تمام نقاطی که در معرض نور خورشید هستند، کرم بزنید نقاطی مثل زیرچانه، زیربینی، درون حفره های بینی و چشمان هم باید کرم زده شوند. حتی اگر کلاه آفتاب گیر هم به سر می گذارید، سعی کنید به تمام نقاط صورت و گردن خود کرم بزنید، چرا كه انعکاس اشعه UV از روی برف می تواند روی پوست تأثیر بگذارد. نیم ساعت قبل از اینکه راه بیفتید به خود کرم بزنید، چرا که فعال شدن آن به مقداری زمان احتیاج دارد.
خمیرهای اکسید روی نیز می توانند محافظ خوبی برای پوست بینی شما باشند و به جای کرم ضدآفتاب استفاده شوند، زیرا این خمیرها کاملاً پوست شما را حفظ می کنند و شسته هم نمی شوند. یک بار زدن آنها به صورت برای تمام مدت برنامه کافی است. از طرف دیگر این نوع خمیرها بسیار چسبنده هستند و پاک کردن آنها هم آسان نیست.
لباس ها محافظ بهتری نسبت به کرم هستند. در هنگام عبور از یخچال ها در روزهای آفتابی می توان از لباس زیرهای روشن، آستین بلند و یا ضد باد استفاده کرد. ناراحتی لباس های آستین بلند حتی در هنگامی که هوا گرم است نسبت به تلاش مرتب برای مالیدن کرم ضدآفتاب ناچیز است.
لب ها هم میسوزند واز این رو باید از تاول زدن و یا ورقه شدن پوست در این قسمت جلوگیری کرد. برای لب ها، وسایل حفاظت از آفتاب که در مقابل شستشو وعرق کردن هم مقاوم باشند، وجود دارند. هرچند وقتی از این مواد برای محافظت لب های خود استفاده کنید (مخصوصاً پس از هر بار غذا خوردن یا آشامیدن)

لباس گرم اضافی

درشرایط اضطراری  به چه مقدار  لباس اضافی  احتیاج است؟ لباسهایی که در طول حركت  استفاده می شوند، جزو وسایل اولیه ضروری هستند که شامل جورابهای داخلی و خارجی، کفش، لباس زیر، شلوار ، بلوز یا ژاکت پولار، کلاه ، دستکش و وسایل ضدباران می شوند. اصطلاح «لباس گرم اضافی» اشاره به لایه های بیشتری برای گرم نگه داشتن فرد در ساعتهایی که بی حرکت و یا مجبور به شب مانی شده است، دارد. لباس های اضافی  باید متناسب هر فصل انتخاب شوند. همیشه این سؤال را بکنید : «اگرباشرایط دشوار مواجه شدم، در بدترین شرایط به چه چیزهایی احتیاج خواهم داشت؟»
یک لایه اضافی لباس زیر می تواند، گرمای با ارزشی برای شما تولید کند ودر عین حال وزن زیادی هم به کوله پشتی اضافه نکند. هم چنین عاقلانه است که یک کلاه اضافی و یک کلاه طوفان هم با خود داشته باشید ، چرا كه این وسایل ، گرمای بیشتری درمقایسه با دیگر لباس ها تولید می کنند . به لیست خود یک جفت جوراب اضافی و یک جفت دستکش دوانگشتی اضافه کنید. در برنامه های زمستانی لباس های گرم بیشتری همراه خود ببرید.

حتی اگر تصمیم گروه این باشد كه قبل از تاریک شدن هوا مراجعت كنید، ضروری است که جهت موارد اضطراری یک چراغ پیشانی همراه داشته باشید. باتری و لامپ این وسایل عمر جاویدان ندارند، از این رو باتری و لامپ اضافه هم همراه ببرید.
چراغ قوه ها دارای قابلیت نوردهی متفاوتی هستند. بطورکلی هر چه نور بیشر باشد، باتری بیشتری هم مصرف خواهد شد. بعضی از امکانات تکنولوژیک باعث بوجود آمدن چراغ های قویتر با لامپ های هالوژن و یا گزنون شده است. دیودهای نوری  معروف به LED باعث نور روشن تر، دوام بیشتر و طولانی تر شدن عمر باتری شده اند. هر چند این وسایل از نظر نوردهی قوی نیستند، ولی وزن کم آنها  برای کسانی که علاقمند حمل چراغ قوه نیستند، مناسب است.


چراغ پیشانی: چراغ پیشانی

این چراغ ها دو دست را آزاد می گذارند و نسبت به چراغ قوه بسیار راحت تر هستند . جهت خرید وسایل نورپردازی باید سرمایه گذاری درستی انجام داد تا وسایلی با کیفیت بالا تهیه کرد. حداقل  سعی کنید چراغ هایی تهیه کنید که نسبت به رطوبت و آب حساس نباشند. چراغ قوه های ضد آب، نسبت به قیمت بالای خود ارزشمند هستند، چرا که در هر هوایی می توان آنها را استفاده کرد و اگر ماهها هم بلا استفاده در زیر زمین یا گاراژافتاده باشند، نقاط اتصال و باتری های آنها بدون زنگ زدگی و سالم باقی خواهد ماند.
همه چراغ ها باید دارای کلیدهای محکمی باشند تا بر اثر فشاردرون کوله روشن نشوند . كلیدهایی که در فرورفتگی قرار دارند ویا چراغ هایی که با چرخاندن بدنه روشن می شوند، مناسب هستند. اگر امکان روشن شدن چراغ قوه بر اثر فشاردرون کوله پشتی وجود دارد،می توانید کلید آن را با چسب محکم کنید یا لامپ آن را بیرون بیاورید و یا باتری هارا سرو ته بگذارید.
چراغ های دارای قابلیت تنظیم فوکوس نور بسیار عالی هستند. نورعریض و پخش شده برای انجام کارهایی در فاصله دورتر مناسب است . همیشه مطمئن شوید که لامپ ها و باتری های اضافی که با خود حمل می کنید، کماکان سالم هستند.

انواع باتری ها:

باتری آلکالاین: بهترین باتری برای مصارف عمومی است و در همه جا هم یافت   می شود این نوع باتری نسبت به باتری های سربی-روی، انرژی بیشتری در خود ذخیره می كند، مهم ترین مسئله در مورد این نوع باتری ها، افت شدید ولتاژ (و درنتیجه روشنایی) به هنگام خالی شدن آنهاست و عمر آنها توسط سرما خیلی سریع کوتاه می شود. در هوای 18درجه زیرصفر، قابلیت آنها 10تا20 درصد ظرفیت اصلی است.

باتری نیکل- کادمیوم: این نوع باتری ها جهت کارکردن آسانتر هستند، قابل شارژند و در طول مدت عمر خود روشنایی خود را حفظ می کنند و در هوای سرد هم خوب کار می کنند. در هوای 18درجه زیر صفر آنها با 70% ظرفیت اصلی کار می کنند. اما آنها نمی توانند به اندازه باتری های آلکالاین انرژی در خود ذخیره کنند . در برنامه های سفر از باتری های قوی نیکل- کادمیوم استفاده کنید که دو تا سه برابر قدرت باتری های معمولی نیکل-کادمیوم برق در خود ذخیره می کنند و قیمت بالاتر آنها در مقابل قدرت و وزن آنها مسئله ای نیست.


باتری لیتیوم: این باتری ها در مقابل قیمت بالاتری که دارند دارای كارایی بیشتری هم می باشند . ولتاژ این باتری ها در تمام طول عمر آنها یکسان و یکنواخت است و درحرارت 18درجه زیرصفر تقریباً به اندازه درجه حرارت معمولی قدرت دارند . یک باتری لیتیوم نسبت به باتری های هم اندازه و سایز خود می تواند دو برابر برق بدهد، از این رو دقت کنید که باتری لیتیومی که انتخاب می کنید مناسب چراغ شما باشد.

دارو و لوازم بهداشتی شخصی


از جمله وسایل مهم كه هر گردشگری باید به همراه داشته باشد داروها و لوازم  بهداشتی شخصی است . داروهایی كه به همراه تیم آورده میشود اغلب لوازم كیف كمكهای اولیه می باشد و داروهای خاص در آن موجود نمی باشد به همین جهت گردشگران همیشه باید كلیه داروهای خاص خود را به همراه داشته باشند . لوازم شخصی شامل مسواك ، حوله ، خمیر دندان و غیره میباشد .


به منظور جلوگیری از آسیب به طبیعت و عدم ترویج استفاده از ظروف یكبار مصرف ضروریست كه كلیه گردشگران ظروف شخصی خود را ( بشقاب ، قاشق ، چنگال ، لیوان و كارد و ...) به همراه داشته باشند .

كوله پشتی یك روزه


کوله پشتی های سفرهای یک روزه معمولاً حجمی بین 30 تا 40 لیتر دارند که مناسب حمل 9 تا 14 کیلو بار است. انواع مختلفی از این نوع كوله ها را می توان در بازار یافت که استحکام آنها هم متفاوت است. بعضی از آنها دارای زین محکم و یا لایی در قسمت باسن نیستند و برای راهپیماییهای طولانی خیلی ظریف هستند . برای خود کوله پشتی را انتخاب کنید که دارای قاب داخلی محکم و بند کمر به پهنای حداقل 5سانتی متری در جلو و ده سانتی متر در قسمت باسن باشد. خیلی از نکاتی که در مورد خرید کوله پشتی های چند روزه باید به آنها توجه می کردید، در خرید کوله های یك روزه هم صدق می کند. آیا کوله پشتی دارای بند سینه، بندهای فشرده کردن حجم ، دوخت محکم، جیب های بغل ، دسترسی سریع به بار و شکل و فرم مناسب هست؟ به همان ترتیب که كوله های بزرگ را امتحان می کردید، کوله های یک روزه را هم امتحان کنید.

تنقلات


بطور کلی به دلیل تغییر شرایط آب و هوا و عوامل خارجی و محیطی برنامه های طبیعت گردی دچار تغییرات زمان بندی اولیه خواهد شد.به همین دلیل ضرورت وجود یکسری تنقلات و خوراکیهای ضروری در طول یک روز وجود دارد که در مواقع لزوم بتوان بصورت موقت از آنها استفاده نمود.

آب اضافی و بطری آبآب اضافی و بطری آب


همیشه آب اضافی با خود حمل کنید و وسایل و تجهیزات مناسب برای بدست آوردن آب جدید و تصفیه کردن آن را همراه داشته باشید. سعی کنید مهارت انجام این کار را هم بیاموزید. همیشه حداقل یک بطری آب داشته باشید. پرکردن لوله های دهان گشاد راحت تر است. قراردادن بطری آب در جیب کوله پشتی، دستری به آن را ساده تر می کند. بعضی از بطری های آب طوری درست شده اند که می توانند در کوله پشتی جای بگیرند و از طریق یک شیلنگ و یک شیر متصل به آن، نوشیدن آب را در هنگام راه رفتن امکان پذیر سازند.
قبل از اینکه عازم برنامه شوید. بطری خود را از منبع آبی قابل اطمینان مثل شیرآب پرکنید. در اکثر نقاط آبها باید توسط فیلتر، اضافه کردن مواد شیمیایی ویا جوشاندن تصفیه بشوند. در هوای سرد، یک اجاق، سوخت، قابلمه وفندک وسایل لازم جهت ذوب برف برای تهیه آب اضافی هستند.
مصرف روزانه آب متغیر است. حداقل این مقدار یک لیتر است. در هوای گرم و در ارتفاعات شاید سه لیتر هم کافی نباشد. در نقاط خشک آب اضافی همراه داشته باشید. با توجه به شرایطی مثل گرما، سرما، ارتفاع، تعرق و یا موارد اضطراری، مقدار آب لازم خود را از قبل برنامه ریزی کنید .

کلاه و دستکش


به دلیل پایدار نبودن هوا در طبیعت و تغییر شرایط آب و هوا و کم شدن دما ( بخصوص در ارتفاعات ) وجود یک جفت دستکش و کلاه سبک حتی در تابستان ضروری می باشد.
بارها مشاهده شده است که در شرایط هوای بسیار آفتابی که حتی پیش بینی وضع هوا هم آفتابی بوده ، تغییر ناگهانی هوا بوجود آمده و در این شرایط وجود کلاه پشمی سبک و دستکش پلار در کوله یکروزه ضروری میباشد.به همین جهت توصیه میشود حتما" در کوله یکروزه این دو وسیله را همراه داشته باشید.