Tel: +98 21 2656 6018

شرکت خدمات مسافرتي، جهانگردي و طبيعت گردی

دهلی نو (به انگلیسی: New Delhi به هندی: नई दिल्ली، به پنجابی: ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ، به اردو: نئی دلی) پایتخت کشور هندوستان است. دهلی نو در اصل منطقه‌ای شهری درون کلان‌شهر دهلی است. دهلی نو همچنین مرکز حکومت ناحیه پایتختی ملی دهلی است. دهلی طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ با جمعیتی برابر ۱۳٬۷۸۲٬۹۷۶ نفر جمعیت مرکزی و بیش از ۲۲ میلیون نفر در کلان شهر دهلی یکی از بزرگترین شهرهای هند است و با قدمتی افزون بر ۵۰۰۰ سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران گشته و از نو ساخته شده‌است. دهلی قدیمی‌ترین ناحیه مسکونی جهان به‌شمار می‌رود که تاکنون همواره مسکون بوده‌است. دهلی آمیخته‌ای است از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است از اجتماع مذاهب، قومیت‌ها و فرهنگ‎های مختلف.

دهلی نو

 

جغرافیا

شهر دهلی در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در ساحل غربی رود یامونا (جمنا) واقع شده و دارای ۲۳۹ متر ارتفاع از سطح دریا است. وسعت ناحیه پایتختی ملی دهلی برابر ۱۴۸۳ کیلومتر مربع است که ۷۰۰ کیلومتر آن ناحیه شهری و ۷۴۳ کیلومتر مربع ناحیه روستایی است و از بزرگترین کلانشهرهای جهان محسوب می‌گردد. ناحیه پایتختی ملی دهلی یا ایالت دهلی که دهلی‌نو مرکز آن می‌باشد، از طرف شرق به ایالت اوتارپرادش و از طرف شمال، غرب و جنوب به ایالت هاریانا محدود می‌گردد. و تماما بر روی جلگه رود گنگ واقع است.

 

تاریخ

از سال ۱۷۷۲ تا ۱۹۱۱ شهر کلکته پایتخت هندوستان بود ولی به خاطر مرکزیت دهلی، جرج پنجم بریتانیا، که در دههٔ ۱۹۰۰ پادشاه هند به‌شمار می‌آمد پایتخت را از کلکته به دهلی نو منتقل کرد.

این شهر دارای پنج هزار سال قدمت است و آثار دوران تمدن موهنجودارو و یا دره رود سند در آن یافت شده‌است. دهلی اولین پایتخت حکومت مسلمانان از قرن دوازده تا ۱۹ میلادی بوده و طی قرون متمادی، جنگها و ویرانیهای فراوانی را به خود دیده‌است که از مهمترین آنها حمله تیمور و نادر شاه به این شهر را می‌توان نام برد. تخت طاووس و الماس معروف دریای نور از غنائم با ارزشی است که از این شهر به ایران منتقل شده‌است.

اولین جنگ برای استقلال سرزمین هند، درسال ۱۸۷۵ در شهر دهلی به وقوع پیوست. انگلیسی‌ها در سال ۱۹۱۱ مرکز حکومت خود را از کلکته به این شهر انتقال دادند. طراحی و احداث دهلی نو بلافاصله پس از استقرار حکومت انگلیسی‌ها، توسط یک معمار برجسته انگلیسی به نام «ادوین لوتینز» در جنوب دهلی آغاز گردید. دهلی نو پس از استقلال به‌عنوان پایتخت هند معرفی شد.

 

درکلان شهر دهلی اماکن تاریخی و گردشگری زیادی موجود است و این شهر از ظرفیتقابل قبولی برای پذیرایی گردشگران برخوردار است. از مهمترین اماکن جلبگردشگر در این شهر می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد:

 

قلعه سرخ (رد فورت یا لال قلعهRed Fort or Lal Qila)

 

بزرگترین مرکز جلب توریست در دهلی است. دستور احداث اینقلعه را شاه جهان (امپراتور گورکانی)، وقتی که پایتخت خود را از آگرا بهدهلی تغییر داد، صادر کرد. ساخت آن نه سال به طول انجامید و در سال ۱۶۴۸تکمیل شد. این قلعه به وسیله دیواری از سنگهای قرمز رنگ محصور گشته که طولآن ۵/۲کیلومتر و ارتفاع آن از ۱۶تا ۳۳متر متغیر است. این بنا شاملبخش‌ها و اجزاء مختلفی است که شامل تالارها، ایوان‌ها و بناهای گوناگونخصوصی و عمومی باشکوه و زیبایی است که معروفترینشان را می‌توان به اینترتیب نام برد:

دروازه لاهور(Lahore Gate)، دروازه دهلی(Delhi Gate)،دروازه فیل(Elephant Gate)، چاتاچوک(Chatta Chowk)، نقاره‌خانه(Naqqar Khana) یا نوبت خانه(Naubat Khana)، دیوان عام(Diwan-i-Am)، کرسی(Qursi) یا تخت شاهی، لال پرده(Lal Pardah) یا پرده قرمز، باغ حیات بخش(Hayat Baksh Bagh)، دیوان خاص(Diwan-i-Khas)، خاص محل(Khas Mahal)، موسامانبُرج(Mussaman Burj)، نهر بهشت(Nahr-i-Behisht)، میزان عدالت(Scale of Justice)، ساوان و بادان(Sawan and Bhadon)، ظفر محل(Zafar Mahal)، حمام(Hammam)، زنانه(Zenana) یا اندرونی، ممتاز محل(Mumtaz Mahal)، رنگ محل(Rang Mahal)، دعوت‌خانه(Daawat Khana)، موتی مسجد(Moti Masjid) یا مسجدمروارید و دو موزه است. البته لازم بذکر است که نباید این قلعه را با قلعهدیگری که به همین نام (قلعه سرخ) مشهور است و در آگرا ساخته شده، اشتباهگرفت.

قلعه سرخ

 

مسجد جامع دهلی

 

مسجد جامع دهلی یا جامع مسجد، که در گذشته به نام «مسجدجهان نما» شهرت داشته از بزرگترین مساجد هندوستان و از باشکوهترین مساجد درجهان اسلام است. این بنا به دستور شاه جهان سازنده تاج محل در سال ۱۶۵۶میلادی ساخته شده است. این مسجد که روبروی قلعه سرخ، در قسمت دهلی قدیمقرار دارد، یکی از مراکز مهم مسلمانان هند به شمار می‌رود. محوطه خارجی اینمسجد می‌تواند بیش از ۲۵هزار نمازگزار را در خود جای دهد و از جمله اشیاءباستانی که در این مسجد نگهداری می‌شود، قرآنی است که روی پوست آهو نوشتهشده است. برای ساخت این مسجد ۵۰۰۰کارگر به مدت بیش از ۶سال کار کرده‌اند. سقف این مسجد دارای سه گنبد است که روی آن‌ها با مرمرهای سیاه و سفیدتزیین شده است. دو مناره این مسجد دارای ۴۰متر ارتفاع هستند.

مسجد جامع دهلی

 

آرامگاه همایون (همایون تمبHumayun's Tomb)

 

همایون دومین پادشاه امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان هندبود که پس از پانزده سال که در دربار ایران پناهنده بود به کمک شاه طهماسباول تاج و تخت خود را باز ستاند و به هند برگشت اما پس از چند ماه به طورناگهانی و بر اثر سقوط از پله‌های کتابخانه‌اش فوت کرد. این آرامگاه باشکوه به دستور همسر وی حمیده بانو بیگم که در ایران با معماری ایرانی آشناشده بود ساخته شد. کار ساخت این بنا در سال ۱۵۶۲یک سال پس از مرگ همایونآغاز و هشت سال به طول انجامید. معماران این باغ سید محمد بن میرک غیاثالدین و پدر وی میرک غیاث الدین بودند که از هرات به دهلی آورده شده بودند. این آرامگاه با الهام از مقابر ایرانی و فضای چهار باغ یا باغ جنت ساختهشده که اولین باغ به این سبک در هندوستان به شمار می‌رود.

ارامگاه همایون

 

درگاه حضرت نظام الدین(Hazrat Khawaja Nizamuddin Auliya)

 

در نزدیکی مقبره همایون، درگاه صوفی بزرگ هند، خواجه نظامالدین اولیا (۱۲۳۸ - ۱۳۲۵میلادی) در محلی شلوغ و پر تراکم، میزبان جمعکثیری از زایران مسلمان و غیر مسلمان است.  

درگاه خواجه نظام الدین اولیا

 

قُطُب منار(Qutub Minar)

 

ارتفاع این منار عظیم ۵/۷۲متر است که ۳۹۹پله دارد. اینبنا از سنگ ساخته شده و جزو اولین بناهای عظیم هند و از نمونه‌های بارزمعماری هندو - اسلامی است. تزئینات روی این منار بی نظیر است. این بنا درکنار مسجد قوه الاسلام در سال ۱۱۹۹میلادی توسط قطب الدین ایبک در جنوب شهردهلی و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین جینیسم ساختهشده. در صحن اصلی مسجد ستون فولادی بزرگی مربوط به قرن پنجم میلادی وجوددارد که عامه، حلقه کردن دست از پشت، دور این ستون را خوش یمن می‌دانند.

قطب منار

 

بنای یادبود مهاتما گاندی (راج گتRaj Ghat)

 

سکوی چهار گوش ساده‌ای از مرمر سیاه، محل نگهداری خاکسترمهاتما گاندی است که در سال ۱۹۴۸به قتل رسید. هر ساله در روز سی امژانویه، روز شهید، به یاد پدر ملی هند گردهمایی در این محل تشکیل می‌گردد.

بنای یادبود مهاتما گاندی

 

کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان(Rashtrapati Bhavan) و مغول گاردن

 

در سمت منتهاالیه غربی میدان مرکزی دهلی نو که دروازه هنددر میان آن قرار گرفته، مجموعه بزرگ کاخ ریاست جمهوری قرار دارد. دفتر نخستوزیر و وزارت خارجه (معروف به ساوت بلاکSouth Block) در حاشیه شرقی وساختمان مدور مجلس هند نیز در حاشیه شمال شرقی این کاخ واقع شده است. اینمجموعه، بخش اصلی از معماری انگلیسی دهلی‌نو است.

کاخ ریاست جمهوری دارای تالارهای بزرگ و ۳۴۰اتاق است. باغزیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطه این کاخ قرار دارد که سالییک ماه، بازدید عموم از آن آزاد است. سالن معروف آشوکا در طبقه دوم این کاخقرار دارد که محل برگزاری رسمی ترین برنامه‌های رئیس جمهور هندوستان است. سقف این سالن و حاشیه فوقانی دیواره‌های آن به مساحتی بیش از ۷۵۰متر مربع،تماماً با نقاشیهای ایرانی و اشعار فارسی پوشیده شده‌است.

کاخ ریاست جمهوری

 

دروازه هند (ایندیاگیتIndia Gate)

 

این بنای باشکوه با ارتفاع ۴۲متر در محوطه‌ای باز و نزدیکبه کاخ ریاست جمهوری هند توسط معمار انگلیسی دهلی نو در سال ۱۹۳۱ساخته شدهاست. در واقع یادبودی است برای ۹۰هزار سرباز هندی که در جنگ جهانی اولکشته شده‌اند و نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده است. (بادروازه هند در بمبئی اشتباه نشود.)

دروازه هند

 

جنتر منتر(Jantar Mantar)

 

این بنا به عنوان مرکز رصدخانه و تحقیقاتی نجومی توسط حاکمجیپور، در سال ۱۷۲۴ساخته شده ‌است. توسط این بنا که دارای محاسبات نجومیاست، گردش ستارگان را اندازه گیری می‌کردند.

Jantar Mantar

 

قلعه کهنه هند (پورانا کیلاPurana Quila)

 

قلعه کهنه هند معروف به پورانا کیلا بر روی خرابه‌های شهرکهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرار داشته، توسط شیر شاهسوری سلطان افغان که بر همایون شورید و دهلی را تصرف کرد طی سالهای ۱۵۳۸و۱۵۴۵ساخته شده است.

قلعه کهنه

 

صفدر جنگ(Safdarjung)

 

بنای آرامگاه صفدر جنگ، وزیر دربار گورکانی، آخرین سبکمعماری باغ مقبره‌ای دهلی در دوران امپراتوری مغولی هند است که در خلالسال‌های ۱۷۵۳تا ۱۷۵۴در زمان محمد شاه گورکانی، پادشاه هند، ساخته شده‌است.

صفدر جنگ

 

بازار چندی چوک

 

بازار بزرگ چندی چوک (به معنای میدان نقره) که روبه رویقلعه سرخ و در ضلع شمالی مسجد جامع دهلی قرار دارد، توسط جهان آرا بیگمدختر شاه جهان و به دست سازندگان تاج محل ساخته شده است. این بازار سنتیدارای راسته‌های زیادی است که بازار اصلی شهر دهلی (قدیم) را تشکیل می‌دهد. این بازار توسط کانال‌هایی پر از آب به دو بخش تقسیم شده که آب کانالهنگام شب بسان نقره در زیر نور ماه می‌درخشیده است.

 

قلعه تغلق آباد

 

پایتخت غیاث الدین تغلق در فاصله ۸کیلومتری از قطب منارقرار دارد که به دلیل استراتژیک احداث گردیده و اکنون تعداد کمی ازاستحکامات و تالارهای زیر زمینی آن بر جای مانده‌است. براساس برخی حکایاتویران شدن شهر بر اثر نفرین خواجه نظام الدین اولیا بوده است.

 

فیروز شاه کتلا

 

در شهر فیروزآباد هند، نزدیک به دهلی گیت در قرن ۱۴میلادیبه وسیله فیروز شاه تغلق ساخته شد. ستون معروف سنگی به ارتفاع ۱۴متر حاملپیغام صلح آشوکا در این محل قرار دارد.  

 

معبد آكشاردام بزرگترین معبد هندو‌ها در جهان

 

معبد آکشاردام که بزرگترین معبد آیین هندو در جهان به حسابمی‌آید، چترپور مندیر (شهر معابد)، بیرلا مندیر، بنگالاصاحب گوردوارا،کلیسای قلب روحانی و معبد ایسکون، از معروفترین معابد و اماکن مذهبی غیراسلامی در دهلی به شمار می‌روند.

معبد آکشاردام

 

پارک دهلی

 

لودی گاردن پارک پنج حس(Garden of Five Senses)، نهروپارک، بودا پارک، پارک آهوها(Deer Park)، پارک دهلی، دلهی ریج، پارک اجملخان و مجموعه دهولاکن از معروفترین پارک‌های این شهر محسوب می‏شوند.

 

 

 

 

 

 

 

دهلی نو (به انگلیسی: New Delhi به هندی: नई दिल्ली، به پنجابی: ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ، به اردو: نئی دلی) پایتخت کشور هندوستان است. دهلی نو در اصل منطقه‌ای شهری درون کلان‌شهر دهلی است. دهلی نو همچنین مرکز حکومت ناحیه پایتختی ملی دهلی است. دهلی طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ با جمعیتی برابر ۱۳٬۷۸۲٬۹۷۶ نفر جمعیت مرکزی و بیش از ۲۲ میلیون نفر در کلان شهر دهلی یکی از بزرگترین شهرهای هند است و با قدمتی افزون بر ۵۰۰۰ سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران گشته و از نو ساخته شده‌است. دهلی قدیمی‌ترین ناحیه مسکونی جهان به‌شمار می‌رود که تاکنون همواره مسکون بوده‌است. دهلی آمیخته‌ای است از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است از اجتماع مذاهب، قومیت‌ها و فرهنگ‎های مختلف.

دهلی نو

 

جغرافیا

شهر دهلی در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در ساحل غربی رود یامونا (جمنا) واقع شده و دارای ۲۳۹ متر ارتفاع از سطح دریا است. وسعت ناحیه پایتختی ملی دهلی برابر ۱۴۸۳ کیلومتر مربع است که ۷۰۰ کیلومتر آن ناحیه شهری و ۷۴۳ کیلومتر مربع ناحیه روستایی است و از بزرگترین کلانشهرهای جهان محسوب می‌گردد. ناحیه پایتختی ملی دهلی یا ایالت دهلی که دهلی‌نو مرکز آن می‌باشد، از طرف شرق به ایالت اوتارپرادش و از طرف شمال، غرب و جنوب به ایالت هاریانا محدود می‌گردد. و تماما بر روی جلگه رود گنگ واقع است.

 

تاریخ

از سال ۱۷۷۲ تا ۱۹۱۱ شهر کلکته پایتخت هندوستان بود ولی به خاطر مرکزیت دهلی، جرج پنجم بریتانیا، که در دههٔ ۱۹۰۰ پادشاه هند به‌شمار می‌آمد پایتخت را از کلکته به دهلی نو منتقل کرد.

این شهر دارای پنج هزار سال قدمت است و آثار دوران تمدن موهنجودارو و یا دره رود سند در آن یافت شده‌است. دهلی اولین پایتخت حکومت مسلمانان از قرن دوازده تا ۱۹ میلادی بوده و طی قرون متمادی، جنگها و ویرانیهای فراوانی را به خود دیده‌است که از مهمترین آنها حمله تیمور و نادر شاه به این شهر را می‌توان نام برد. تخت طاووس و الماس معروف دریای نور از غنائم با ارزشی است که از این شهر به ایران منتقل شده‌است.

اولین جنگ برای استقلال سرزمین هند، درسال ۱۸۷۵ در شهر دهلی به وقوع پیوست. انگلیسی‌ها در سال ۱۹۱۱ مرکز حکومت خود را از کلکته به این شهر انتقال دادند. طراحی و احداث دهلی نو بلافاصله پس از استقرار حکومت انگلیسی‌ها، توسط یک معمار برجسته انگلیسی به نام «ادوین لوتینز» در جنوب دهلی آغاز گردید. دهلی نو پس از استقلال به‌عنوان پایتخت هند معرفی شد.

 

درکلان شهر دهلی اماکن تاریخی و گردشگری زیادی موجود است و این شهر از ظرفیتقابل قبولی برای پذیرایی گردشگران برخوردار است. از مهمترین اماکن جلبگردشگر در این شهر می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد:

 

قلعه سرخ (رد فورت یا لال قلعهRed Fort or Lal Qila)

 

بزرگترین مرکز جلب توریست در دهلی است. دستور احداث اینقلعه را شاه جهان (امپراتور گورکانی)، وقتی که پایتخت خود را از آگرا بهدهلی تغییر داد، صادر کرد. ساخت آن نه سال به طول انجامید و در سال ۱۶۴۸تکمیل شد. این قلعه به وسیله دیواری از سنگهای قرمز رنگ محصور گشته که طولآن ۵/۲کیلومتر و ارتفاع آن از ۱۶تا ۳۳متر متغیر است. این بنا شاملبخش‌ها و اجزاء مختلفی است که شامل تالارها، ایوان‌ها و بناهای گوناگونخصوصی و عمومی باشکوه و زیبایی است که معروفترینشان را می‌توان به اینترتیب نام برد:

دروازه لاهور(Lahore Gate)، دروازه دهلی(Delhi Gate)،دروازه فیل(Elephant Gate)، چاتاچوک(Chatta Chowk)، نقاره‌خانه(Naqqar Khana) یا نوبت خانه(Naubat Khana)، دیوان عام(Diwan-i-Am)، کرسی(Qursi) یا تخت شاهی، لال پرده(Lal Pardah) یا پرده قرمز، باغ حیات بخش(Hayat Baksh Bagh)، دیوان خاص(Diwan-i-Khas)، خاص محل(Khas Mahal)، موسامانبُرج(Mussaman Burj)، نهر بهشت(Nahr-i-Behisht)، میزان عدالت(Scale of Justice)، ساوان و بادان(Sawan and Bhadon)، ظفر محل(Zafar Mahal)، حمام(Hammam)، زنانه(Zenana) یا اندرونی، ممتاز محل(Mumtaz Mahal)، رنگ محل(Rang Mahal)، دعوت‌خانه(Daawat Khana)، موتی مسجد(Moti Masjid) یا مسجدمروارید و دو موزه است. البته لازم بذکر است که نباید این قلعه را با قلعهدیگری که به همین نام (قلعه سرخ) مشهور است و در آگرا ساخته شده، اشتباهگرفت.

قلعه سرخ

 

مسجد جامع دهلی

 

مسجد جامع دهلی یا جامع مسجد، که در گذشته به نام «مسجدجهان نما» شهرت داشته از بزرگترین مساجد هندوستان و از باشکوهترین مساجد درجهان اسلام است. این بنا به دستور شاه جهان سازنده تاج محل در سال ۱۶۵۶میلادی ساخته شده است. این مسجد که روبروی قلعه سرخ، در قسمت دهلی قدیمقرار دارد، یکی از مراکز مهم مسلمانان هند به شمار می‌رود. محوطه خارجی اینمسجد می‌تواند بیش از ۲۵هزار نمازگزار را در خود جای دهد و از جمله اشیاءباستانی که در این مسجد نگهداری می‌شود، قرآنی است که روی پوست آهو نوشتهشده است. برای ساخت این مسجد ۵۰۰۰کارگر به مدت بیش از ۶سال کار کرده‌اند. سقف این مسجد دارای سه گنبد است که روی آن‌ها با مرمرهای سیاه و سفیدتزیین شده است. دو مناره این مسجد دارای ۴۰متر ارتفاع هستند.

مسجد جامع دهلی

 

آرامگاه همایون (همایون تمبHumayun's Tomb)

 

همایون دومین پادشاه امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان هندبود که پس از پانزده سال که در دربار ایران پناهنده بود به کمک شاه طهماسباول تاج و تخت خود را باز ستاند و به هند برگشت اما پس از چند ماه به طورناگهانی و بر اثر سقوط از پله‌های کتابخانه‌اش فوت کرد. این آرامگاه باشکوه به دستور همسر وی حمیده بانو بیگم که در ایران با معماری ایرانی آشناشده بود ساخته شد. کار ساخت این بنا در سال ۱۵۶۲یک سال پس از مرگ همایونآغاز و هشت سال به طول انجامید. معماران این باغ سید محمد بن میرک غیاثالدین و پدر وی میرک غیاث الدین بودند که از هرات به دهلی آورده شده بودند. این آرامگاه با الهام از مقابر ایرانی و فضای چهار باغ یا باغ جنت ساختهشده که اولین باغ به این سبک در هندوستان به شمار می‌رود.

ارامگاه همایون

 

درگاه حضرت نظام الدین(Hazrat Khawaja Nizamuddin Auliya)

 

در نزدیکی مقبره همایون، درگاه صوفی بزرگ هند، خواجه نظامالدین اولیا (۱۲۳۸ - ۱۳۲۵میلادی) در محلی شلوغ و پر تراکم، میزبان جمعکثیری از زایران مسلمان و غیر مسلمان است.  

درگاه خواجه نظام الدین اولیا

 

قُطُب منار(Qutub Minar)

 

ارتفاع این منار عظیم ۵/۷۲متر است که ۳۹۹پله دارد. اینبنا از سنگ ساخته شده و جزو اولین بناهای عظیم هند و از نمونه‌های بارزمعماری هندو - اسلامی است. تزئینات روی این منار بی نظیر است. این بنا درکنار مسجد قوه الاسلام در سال ۱۱۹۹میلادی توسط قطب الدین ایبک در جنوب شهردهلی و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین جینیسم ساختهشده. در صحن اصلی مسجد ستون فولادی بزرگی مربوط به قرن پنجم میلادی وجوددارد که عامه، حلقه کردن دست از پشت، دور این ستون را خوش یمن می‌دانند.

قطب منار

 

بنای یادبود مهاتما گاندی (راج گتRaj Ghat)

 

سکوی چهار گوش ساده‌ای از مرمر سیاه، محل نگهداری خاکسترمهاتما گاندی است که در سال ۱۹۴۸به قتل رسید. هر ساله در روز سی امژانویه، روز شهید، به یاد پدر ملی هند گردهمایی در این محل تشکیل می‌گردد.

بنای یادبود مهاتما گاندی

 

کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان(Rashtrapati Bhavan) و مغول گاردن

 

در سمت منتهاالیه غربی میدان مرکزی دهلی نو که دروازه هنددر میان آن قرار گرفته، مجموعه بزرگ کاخ ریاست جمهوری قرار دارد. دفتر نخستوزیر و وزارت خارجه (معروف به ساوت بلاکSouth Block) در حاشیه شرقی وساختمان مدور مجلس هند نیز در حاشیه شمال شرقی این کاخ واقع شده است. اینمجموعه، بخش اصلی از معماری انگلیسی دهلی‌نو است.

کاخ ریاست جمهوری دارای تالارهای بزرگ و ۳۴۰اتاق است. باغزیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطه این کاخ قرار دارد که سالییک ماه، بازدید عموم از آن آزاد است. سالن معروف آشوکا در طبقه دوم این کاخقرار دارد که محل برگزاری رسمی ترین برنامه‌های رئیس جمهور هندوستان است. سقف این سالن و حاشیه فوقانی دیواره‌های آن به مساحتی بیش از ۷۵۰متر مربع،تماماً با نقاشیهای ایرانی و اشعار فارسی پوشیده شده‌است.

کاخ ریاست جمهوری

 

دروازه هند (ایندیاگیتIndia Gate)

 

این بنای باشکوه با ارتفاع ۴۲متر در محوطه‌ای باز و نزدیکبه کاخ ریاست جمهوری هند توسط معمار انگلیسی دهلی نو در سال ۱۹۳۱ساخته شدهاست. در واقع یادبودی است برای ۹۰هزار سرباز هندی که در جنگ جهانی اولکشته شده‌اند و نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده است. (بادروازه هند در بمبئی اشتباه نشود.)

دروازه هند

 

جنتر منتر(Jantar Mantar)

 

این بنا به عنوان مرکز رصدخانه و تحقیقاتی نجومی توسط حاکمجیپور، در سال ۱۷۲۴ساخته شده ‌است. توسط این بنا که دارای محاسبات نجومیاست، گردش ستارگان را اندازه گیری می‌کردند.

Jantar Mantar

 

قلعه کهنه هند (پورانا کیلاPurana Quila)

 

قلعه کهنه هند معروف به پورانا کیلا بر روی خرابه‌های شهرکهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرار داشته، توسط شیر شاهسوری سلطان افغان که بر همایون شورید و دهلی را تصرف کرد طی سالهای ۱۵۳۸و۱۵۴۵ساخته شده است.

قلعه کهنه

 

صفدر جنگ(Safdarjung)

 

بنای آرامگاه صفدر جنگ، وزیر دربار گورکانی، آخرین سبکمعماری باغ مقبره‌ای دهلی در دوران امپراتوری مغولی هند است که در خلالسال‌های ۱۷۵۳تا ۱۷۵۴در زمان محمد شاه گورکانی، پادشاه هند، ساخته شده‌است.

صفدر جنگ

 

بازار چندی چوک

 

بازار بزرگ چندی چوک (به معنای میدان نقره) که روبه رویقلعه سرخ و در ضلع شمالی مسجد جامع دهلی قرار دارد، توسط جهان آرا بیگمدختر شاه جهان و به دست سازندگان تاج محل ساخته شده است. این بازار سنتیدارای راسته‌های زیادی است که بازار اصلی شهر دهلی (قدیم) را تشکیل می‌دهد. این بازار توسط کانال‌هایی پر از آب به دو بخش تقسیم شده که آب کانالهنگام شب بسان نقره در زیر نور ماه می‌درخشیده است.

 

قلعه تغلق آباد

 

پایتخت غیاث الدین تغلق در فاصله ۸کیلومتری از قطب منارقرار دارد که به دلیل استراتژیک احداث گردیده و اکنون تعداد کمی ازاستحکامات و تالارهای زیر زمینی آن بر جای مانده‌است. براساس برخی حکایاتویران شدن شهر بر اثر نفرین خواجه نظام الدین اولیا بوده است.

 

فیروز شاه کتلا

 

در شهر فیروزآباد هند، نزدیک به دهلی گیت در قرن ۱۴میلادیبه وسیله فیروز شاه تغلق ساخته شد. ستون معروف سنگی به ارتفاع ۱۴متر حاملپیغام صلح آشوکا در این محل قرار دارد.  

 

معبد آكشاردام بزرگترین معبد هندو‌ها در جهان

 

معبد آکشاردام که بزرگترین معبد آیین هندو در جهان به حسابمی‌آید، چترپور مندیر (شهر معابد)، بیرلا مندیر، بنگالاصاحب گوردوارا،کلیسای قلب روحانی و معبد ایسکون، از معروفترین معابد و اماکن مذهبی غیراسلامی در دهلی به شمار می‌روند.

معبد آکشاردام

 

پارک دهلی

 

لودی گاردن پارک پنج حس(Garden of Five Senses)، نهروپارک، بودا پارک، پارک آهوها(Deer Park)، پارک دهلی، دلهی ریج، پارک اجملخان و مجموعه دهولاکن از معروفترین پارک‌های این شهر محسوب می‏شوند.