Tel: +98 21 2656 6018

شرکت خدمات مسافرتي، جهانگردي و طبيعت گردی

کاتماندو (پایتخت نپال):
در روایات اساطیری آمده است  در ازل دریاچه‌ای وجود داشت که توسط کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده بود. در این دریاچه ازلی، مار غول‌آسایی زندگی می‌کرد تا اینکه یک روز "مانجوشری" شمشیری عظیم برکشید و در یک حرکت سریع، بخشی از کوه را در قسمتی که امروزه به اسم "چبار" شناخته می‌شود، قطع کرد. آب‌های خروشان دریاچه جاری شده و در پشت دره حاصلخیزی که امروزه آن را به اسم دره کاتماندو می‌شناسیم، تجمع کردند.
کاتماندو - در گویش محلی کانیپور  – بزرگ‌ترین شهر نپال و  پایتخت سیاسی و فرهنگی آن نیز هست. این شهر که درون دره‌ای بزرگ قرار دارد، دارای آب و هوایی مطلوب است و مکانی امن برای زندگی میباشد. همانند هر شهر بزرگی، کاتماندو در دهه اخیر به سرعت در حال گسترش بوده و شلوغی و هیاهو امری طبیعی است، با این حال هنوز مردم رفتار دوستانه‌ای با هم دارند.
مکان‌های قدیمی و شگفت‌انگیز، پاگوداهای (معابد بودایی) و استوپاهای (مقبره‌های بودایی) حجیم یادآور عصر طلایی معماری نپال هستند. این بناها  به واسطه نبوغ  هنرمندانه صنعت‌گران "نوار" –ساکنین اصلی دره کاتماندو- ساخته شده اند . مهارت ایشان در خدمت  پادشاهان "مالا" بوده و حتی توسط قانون‌گذاران مغولی قرن 18 چین نیز پذیرفته شده بود.لازم به ذکر است که میدان دوربار و سویام بوناتو پاشوپاتینات در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.
بخش قدیمی شهر با مرکزیت  "آسان" ، مارپیچی از کوچه پس کوچه‌های باریک است که در هر 50 متر آن یک معبد وجود دارد. کاتماندو شهری است که سنتهای باستانی دوشادوش آخرین دستاوردهای تکنولوژی گام برمی‌دارد. با این وجود، این شهر جاذبه‌ای از گذشته است که بازدیدکنندگان را افسون کرده و باعث می‌شود بهت‌زده به چوب‌های زیبای تراشکاری شده، قاب پنجره، مجسمه برنزی قرن 18 یا معبد روحانی قد علم کرده بودایی  ، خیره بمانند.
با حفظ سنت‌های باستانی، کاتماندو نه تنها با ایزد بانوان ، بلکه توسط کشیش‌های تانتریک و لاماهای تجلی‌یافته که به خاطر شجاعت معنوی‌شان مورد احترامند نیز تقدیس شده . کاتماندو بوسیله سنت‌های زنده و پیشرفت خارق‌العاده مذهبی که در گذشته و حال توسط خیل انبوه مریدان در جستجوی مغفرت به خیابانها آورده شده غنا می یابد.
بیشتر جاذبه‌های توریستی این شهر فستیوال‌های مذهبی هستند که ریشه در افسانه‌ها دارد. این فستیوال‌ها سرشار از جاذبه‌هایی همچون ردیف ارابه‌ها، رقصندگان نقابدار در نقش ارواح خدایان و مراسم دهشتناک قریب‌الوقوع می‌باشند.
اطلاعات کلی:
 تحقیقات زمین‌شناختی نشان می‌دهد که دره کاتماندو در ابتدا دریاچه پهناوری بوده است. 3 شهری که متعاقبا در این دره ساخته شده‌اند عبارتند از : کاتماندو، پاتان وبختاپور که جنگ‌ها و توطئه‌های زیادی را در طول قرن‌ها پشت سر گذاشته‌اند که رقابت‌های هنری برای ساختن کاخ‌های استوار ، میدان‌های شگفت‌انگیز و معابد هنرمندانه و مجسمه‌های زیبا را در پی داشته است. غنای میراث فرهنگی باعث شده که 3 میدان قصر، 2 استوپا و 2 معبد در دره کاتماندو از طرف یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گیرد.کاتماندو که مساحتی حدود 564 کیلومتر مربع دارد در ارتفاع 1348 متری از سطح دریا قرار دارد. شکوه هنری ساکنین "نوار" در حکاکی‌های چوبی شگفت‌انگیز، مجسمه‌ها و صنمک‌های ماهرانه و معماری شگفت‌انگیز پاگوداها و استوپاها نمایش داده شده است. در دره کاتماندو ،بودیسم و هندویسم با هارمونی مذهبی قرن‌هاست در کنار یکدیگر وجود دارند و مشاهده خدایان هر دو مذهب در کنار هم امری معمولی است.
جاذبه های  کاتماندو:
آسان: یکی از مراکز کاتماندوی کهن است که 6 جاده در جهات مختلف دارد، پاگودای 3 طبقه‌ای آناپورنا که به ایزد بانوی کشاورزی تقدیم شده نقش مهمی در اکثر فستیولا‌های اینجا دارد، معبد مهم دیگر، معبدی دو طبقه است که به لرد پانشا تقدیم شده. "آسان" همچنین مرکز خرید مهمی است و یکی از شلوغ‌ترین بازارها با مغازه‌هایی که همه‌چیز از ادویه وارداتی لوازم آشپزخانه و سبزیجات تازه گرفته تا کالاهای چینی، نرم‌افزار و لباس در آن به چشم می‌خورد.
تامل:  به عنوان قطب توریستی کاتماندو، تامل با فعالیت‌هایی که تا شب به درازا می‌کشد به سرعت در حرکت است. با کمتر از 10 دقیقه پیاده‌روی از مرکزکاتماندو، به تامل که کاملا از سایر نقاط شهر متفاوت است می‌رسیم. "تامل" برای توریست‌ها بیشترین تعداد هتل‌ها، ردیف‌های رستوران و بار، کتاب‌فروشی، فروشگاه‌های سوغاتی، کافی‌نت و آژانس‌های مسافرتی را عرضه کرده است. هر چیزی که یک توریست نیاز دارد اینجا پیدا می‌شود، حتی دوستان  همراهان سفر.
داراهارا: مشخصه بلند پروازانه کاتماندو، برج داراها با 5/50 متر بلندی که توسط نخست‌وزیر پیشین بیمسن‌تاپا در 1832 ساخته شده. این بنا که اخیراً برای بازدید عموم گسترده شده و همگان با پرداخت ورودیه می‌توانند از آن دیدن کنند. منظره 360 درجه دره کاتماندو از فراز این برج ارزش طی کردن پله‌های مارپیچی آن را دارد.
باغ‌های بالاجو: در 5 کیلومتری شمال غربی کاتماندو واقع شده‌اند، این پارک آرام برای ریلکسیشن ایده‌آل است. پارک بالاجو ردیفی 22 تایی از ستون‌های سنگی آبریز متعلق به قرن 18 دارد که هر کدام به شکل سر کروکودیل کنده‌کاری شده. طی یک فستیوال سالانه،مردم برای آب‌تنی به این منطقه می‌آیند، در باغ استخر شنایی برای عموم دارد و آبگیری در کنار باغ‌ گل‌ها که پر از ماهی است.
یک کپی دقیق از سنگی با تصویر "بودانیکانتا" در این محل مخصوص خانواده سلطنتی ساخته شده که ایشان به جای بازدید از اصل این مجسمه ازآن بازدید می‌کردند.
باغ رویاها: در نزدیکی "تامل" بخشی از "کایسر محل" است. قصری که در 1895 توسط نخست‌وزیر پیشین "بیر اس جی بی رانا" ساخته شد. بعدها پسر او "چاندرا اس جی بی رانا" که وارث او بود باغ بزرگی به این مجموعه اضافه کرد. او این باغ را به عنوان هدیه ازدواج به پسرش "کایسر اس جی بی رانا" پیشکش کرد. مرد دانشمندی با حس زیبایی‌شناسی فوق‌العاده –کایسر شومشر- این باغ را به یک اثر هنری تبدیل کرد. این محل شامل یک باغ آراسته بی‌نظیر –محلی برای استراحت پرندگان- باغ گل‌ها و آبگیری برای اردک‌ها است. بر روی دیوارهای باغ، کایسر شومشر چیدمانی زیبا از عمارت کلاه‌فرنگی، چشمه‌ها، عناصر تزیینی باغ‌آرایی و شاخصه‌های هنر اروپایی همپون ایوان، آلاچیق، نرده، کوزه و آشیانه پرنده افزوده است. او 6 عمارت کلاه‌فرنگی استوار و تأثیرگذار که هر کدام نمایانگر یکی از 6 فصل نپال است برپا داشته. این شش فصل شامل: باسانتا (بهار)، گریشما (تابستان)، بارخا (مونسون، فصل مرطوب)، شاراد (اوایل پاییز)، هیمانتا (اواخر پاییز) و شی‌شیر (زمستان).
اگرچه پس از مرگ کایسر شومشر در 1965، خانواده او برخی قسمت‌های کایسر محل که شامل باغ او و کتابخانه کایسر می‌شد را وقف کردند. پس از سالها بی‌توجهی، باغ  رو به نابودی بود، اگرچه اخیرا پس از بازسازی و نوسازی شکوه اولیه خود را به دست آورده. امروزه باغ با رستوران و باری به منظور درآمدزایی بیشتر برای بازدید عموم محیا است.
بودانیل‌کانتا : بزرگترین مجسمه سنگی وشینو-بودانیل‌کانتا به نام بودای خوابیده نیز شهرت دارد در 8 کیلومتری شمال کاتماندو واقع شده. این مجسمه عظیم تأثیرگذار از وشینوی خوابیده بر روی بستری از مارها تحت عنوان "ناگس" نیز مشهور است. بودانیل‌کانتا در مرکز آبگیری کوچک قرار گرفته و این یادبود متعلق به قرن 5 جمعیت زیادی از جمله زائرین هندو را در خلال فستیوال "هاریبودینی اکاواسی" و "کارتیک پورنیما" به سوی خود جذب می‌کند.
فعالیت هایی که می‌توان در  کاتماندو انجام داد:
جستجو در کاتماندو: 3 شهر کاتماندو، پاتان و بختاپور دارای اهمیت تاریخی هستند و یادبودهایی عظیم هنری و با ارزش فرهنگی در آن به جا مانده‌اند. در هر محل معابدی به چشم می‌خورند که به ساحت ایزد یا ایزد بانوان تقدیم شده‌اند. بیشترین نقاط جذب توریست سایت‌های میراث جهانی "پاشوپاتینات" ، "سوویام بونات" ، " بودهانات" چانجونارایان و میدان " دوربار" واقع در کاتماندو، پاتان و بختاپور هستند.
هنر و صنایع نپال: صنایع دستی یکی از صادرات اصلی نپال است که عمدتا محصولات فلزی و کنده‌کاری روی چوب است. اهالی "نوار"  سنت‌های باستانی حکاکی روی سنگ، چوب و فلز را که از نیاکانشان به ایشان منتقل شده، همچون  امری مقدس می انگارند. برخی از بهترین هنرها و صنایع نپالی به شکل حکاکی روی چوب، مجسمه‌های فلزی، جواهر، چاقوی معروف گورخا (خوکوری)، سفالینه، کاغذهای برنجی دست‌ساز، تانگ‌کا و پائووا، فرش‌های پشمی و پوشاک عرضه می‌شوند.
بازدید از کاخ هانومان دوکا:  این کاخ  که در مرکز کاتماندو قرار دارد شامل 3 موزه می باشد –موزه‌های تری بووان، ماهندرا و بیرندرا- که به قانون‌گذاران شاه تقدیم شده‌اند. این موزه‌ها سبک زندگی 3 نسل از پادشاهان را در قالب دفاتر ایشان، سالن‌های ورزشی، وسایل شکار، لباس‌ها و تفریحات ایشان نشان می‌دهد. همچنین در این موزه‌ها کلکسیونی از هنرهای دوره پادشاهی ایشان نمایش داده شده. یکی از نقاط قابل توجه بازدید از قصر، سالن سخنرانی سلطنتی بخش "باسانتاپور" 9 طبقه‌ای با پنجره غول‌آسای کنده‌کاری شده زیبای آن است که در ساختمان قرار گرفته.
موزه ملی: واقع در چائونی –نزدیک سوویامبو- ساختمانی که موزه ملی در آن قرار دارد زمانی اقامتگاه معروف‌ترین نخست‌وزیر نپال –بیسمن تاپا از خاندان معروف داراهارا- بوده است. این موزه کلیکسیون خوبی از هنر مذهبی نپال باستان، تفنگ‌های جالب و لباس‌هایی که در زمان‌های قدیم در جنگ‌ها پوشیده می‌شده، شمشیر اهدایی از طرف ناپلئون سوم. جذابیت خاص دیگر توپ جنگی چرمی تبتی و تفنگ ماشینی ساخته شده در محل. بخش سکه کلکسیون  فوق‌العاده‌ای از سکه‌های آنتیک دارد و بخش بودیست تانگ‌کاهایی از قرن 18 و 19 وقطعات قدیمی مخروبه کهطی حفاری‌ها به دست آمده را در خود جای داده.
خرید سوغاتی: تامل برای خرید سوغاتی ایده‌آل است و هر چیزی که یک توریست در جستجوی آن است را می‌توان در اینجا یافت. صنایع دستی نپالی، پوشاک، تانگ‌کاهایی که با مرارت ساخته شده‌اند، تنوع بی‌پایانی از زیورآلات و جواهرات، صنایع دستی مذهبی، کاسه‌های منقوش، سنگ‌های حکاکی شده، حکاکی روی چوب، صنایع دستی فلزی، سکه‌هاو فرش‌های کمیاب تبتی... همه اینها در تامل قابل دستیابی است.
خرید تانگ‌کا و پائووا: تانگ‌کاها نقاشی‌های طوماری بودایی تبتی هستند که اکثرا توسط هنرمندان نپالی آموزش دیده ترسیم می‌شوند . پائوواها نقاشی‌های طوماری مذهبی نپالی آموزش دیده ترسیم می‌شوند و پائوواها نقاشی‌های طوماری مذهبی نپالی هستند. این نقاشی‌ها با ریاضت بر اساس دستورالعملی که از روزهای اولیه نقاشی برطومار وضع شده، کشیده شده‌اند. این نقاشی‌ها معانی عمیق روحانی دارند و نشان‌دهنده بسیاری از تانگ‌کاها به منظور مراقبه مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالی که بقیه برای دعا استفاده می‌شوند. تانگ‌کاها بر روی پارچه نقاشی می‌شوند و یا آویخته می‌شوندیا در هنگامی که مورد استفاده ندارند به صورت پیچیده نگهداری می‌شوند. یک تانگ‌کا با کیفیت ممتاز ممکن است هزاران دلار فروخته شود. از تامل، بودا، پاتان و بختاپور دیدن کرده و تانگ‌کاها و پائوواهای منحصر به فرد را خریداری کنید.
دال‌بات تارکاری و چاتنی را بچشید (غذای نپالی) : همه هتل‌ها، چه کوچک و چه بزرگ، دال‌بات تارکاری و چاتنی را پیشنهاد می‌دهند. یک غذای نپالی تیپیکال .
راه‌های دسترسی :  فرودگاه بین‌المللی تری بووان کاتماندو، (TIA)با پروازهای بین‌المللی مستقیم که از دوحه، دوبی، بانکوک، سنگاپور، کوالالامپور، هنگ‌کنگ، ازاکا، چنگ‌دو، گوانگ‌ژو، دهلی، مومبای،کلته،کراچی، اسلام‌آباد، ابوظبی، بحرین، داکا و سایر مقاصد می‌رسد، کاتماندو را به جهان خارج متصل می‌کند. پروازهای داخلی که شامل پروازهای کوهستانی رایج نیز می‌شود از فرودگاه TIA حرکت می‌کند.
برای ماجراجویانی که به اندازه کافی وقت دارند، حرکت درجاده‌ها گزینه هیجان‌انگیزی است. بزرگراه‌ها کاتماندو را به مقاصد رایج همچون پخارا، چیتوان و لومبینی منصل می‌کنند.به علاوه شهرهای بیرجونگ، بای‌راوا، کاکارویتا، نپال‌گونج و ماهندرانگار با هند و کوداری با چین مرز مشترک دارند.
کاتماندو (پایتخت نپال):
در روایات اساطیری آمده است  در ازل دریاچه‌ای وجود داشت که توسط کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده بود. در این دریاچه ازلی، مار غول‌آسایی زندگی می‌کرد تا اینکه یک روز "مانجوشری" شمشیری عظیم برکشید و در یک حرکت سریع، بخشی از کوه را در قسمتی که امروزه به اسم "چبار" شناخته می‌شود، قطع کرد. آب‌های خروشان دریاچه جاری شده و در پشت دره حاصلخیزی که امروزه آن را به اسم دره کاتماندو می‌شناسیم، تجمع کردند.
کاتماندو - در گویش محلی کانیپور  – بزرگ‌ترین شهر نپال و  پایتخت سیاسی و فرهنگی آن نیز هست. این شهر که درون دره‌ای بزرگ قرار دارد، دارای آب و هوایی مطلوب است و مکانی امن برای زندگی میباشد. همانند هر شهر بزرگی، کاتماندو در دهه اخیر به سرعت در حال گسترش بوده و شلوغی و هیاهو امری طبیعی است، با این حال هنوز مردم رفتار دوستانه‌ای با هم دارند.
مکان‌های قدیمی و شگفت‌انگیز، پاگوداهای (معابد بودایی) و استوپاهای (مقبره‌های بودایی) حجیم یادآور عصر طلایی معماری نپال هستند. این بناها  به واسطه نبوغ  هنرمندانه صنعت‌گران "نوار" –ساکنین اصلی دره کاتماندو- ساخته شده اند . مهارت ایشان در خدمت  پادشاهان "مالا" بوده و حتی توسط قانون‌گذاران مغولی قرن 18 چین نیز پذیرفته شده بود.لازم به ذکر است که میدان دوربار و سویام بوناتو پاشوپاتینات در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.
بخش قدیمی شهر با مرکزیت  "آسان" ، مارپیچی از کوچه پس کوچه‌های باریک است که در هر 50 متر آن یک معبد وجود دارد. کاتماندو شهری است که سنتهای باستانی دوشادوش آخرین دستاوردهای تکنولوژی گام برمی‌دارد. با این وجود، این شهر جاذبه‌ای از گذشته است که بازدیدکنندگان را افسون کرده و باعث می‌شود بهت‌زده به چوب‌های زیبای تراشکاری شده، قاب پنجره، مجسمه برنزی قرن 18 یا معبد روحانی قد علم کرده بودایی  ، خیره بمانند.
با حفظ سنت‌های باستانی، کاتماندو نه تنها با ایزد بانوان ، بلکه توسط کشیش‌های تانتریک و لاماهای تجلی‌یافته که به خاطر شجاعت معنوی‌شان مورد احترامند نیز تقدیس شده . کاتماندو بوسیله سنت‌های زنده و پیشرفت خارق‌العاده مذهبی که در گذشته و حال توسط خیل انبوه مریدان در جستجوی مغفرت به خیابانها آورده شده غنا می یابد.
بیشتر جاذبه‌های توریستی این شهر فستیوال‌های مذهبی هستند که ریشه در افسانه‌ها دارد. این فستیوال‌ها سرشار از جاذبه‌هایی همچون ردیف ارابه‌ها، رقصندگان نقابدار در نقش ارواح خدایان و مراسم دهشتناک قریب‌الوقوع می‌باشند.
اطلاعات کلی:
 تحقیقات زمین‌شناختی نشان می‌دهد که دره کاتماندو در ابتدا دریاچه پهناوری بوده است. 3 شهری که متعاقبا در این دره ساخته شده‌اند عبارتند از : کاتماندو، پاتان وبختاپور که جنگ‌ها و توطئه‌های زیادی را در طول قرن‌ها پشت سر گذاشته‌اند که رقابت‌های هنری برای ساختن کاخ‌های استوار ، میدان‌های شگفت‌انگیز و معابد هنرمندانه و مجسمه‌های زیبا را در پی داشته است. غنای میراث فرهنگی باعث شده که 3 میدان قصر، 2 استوپا و 2 معبد در دره کاتماندو از طرف یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گیرد.کاتماندو که مساحتی حدود 564 کیلومتر مربع دارد در ارتفاع 1348 متری از سطح دریا قرار دارد. شکوه هنری ساکنین "نوار" در حکاکی‌های چوبی شگفت‌انگیز، مجسمه‌ها و صنمک‌های ماهرانه و معماری شگفت‌انگیز پاگوداها و استوپاها نمایش داده شده است. در دره کاتماندو ،بودیسم و هندویسم با هارمونی مذهبی قرن‌هاست در کنار یکدیگر وجود دارند و مشاهده خدایان هر دو مذهب در کنار هم امری معمولی است.
جاذبه های  کاتماندو:
آسان: یکی از مراکز کاتماندوی کهن است که 6 جاده در جهات مختلف دارد، پاگودای 3 طبقه‌ای آناپورنا که به ایزد بانوی کشاورزی تقدیم شده نقش مهمی در اکثر فستیولا‌های اینجا دارد، معبد مهم دیگر، معبدی دو طبقه است که به لرد پانشا تقدیم شده. "آسان" همچنین مرکز خرید مهمی است و یکی از شلوغ‌ترین بازارها با مغازه‌هایی که همه‌چیز از ادویه وارداتی لوازم آشپزخانه و سبزیجات تازه گرفته تا کالاهای چینی، نرم‌افزار و لباس در آن به چشم می‌خورد.
تامل:  به عنوان قطب توریستی کاتماندو، تامل با فعالیت‌هایی که تا شب به درازا می‌کشد به سرعت در حرکت است. با کمتر از 10 دقیقه پیاده‌روی از مرکزکاتماندو، به تامل که کاملا از سایر نقاط شهر متفاوت است می‌رسیم. "تامل" برای توریست‌ها بیشترین تعداد هتل‌ها، ردیف‌های رستوران و بار، کتاب‌فروشی، فروشگاه‌های سوغاتی، کافی‌نت و آژانس‌های مسافرتی را عرضه کرده است. هر چیزی که یک توریست نیاز دارد اینجا پیدا می‌شود، حتی دوستان  همراهان سفر.
داراهارا: مشخصه بلند پروازانه کاتماندو، برج داراها با 5/50 متر بلندی که توسط نخست‌وزیر پیشین بیمسن‌تاپا در 1832 ساخته شده. این بنا که اخیراً برای بازدید عموم گسترده شده و همگان با پرداخت ورودیه می‌توانند از آن دیدن کنند. منظره 360 درجه دره کاتماندو از فراز این برج ارزش طی کردن پله‌های مارپیچی آن را دارد.
باغ‌های بالاجو: در 5 کیلومتری شمال غربی کاتماندو واقع شده‌اند، این پارک آرام برای ریلکسیشن ایده‌آل است. پارک بالاجو ردیفی 22 تایی از ستون‌های سنگی آبریز متعلق به قرن 18 دارد که هر کدام به شکل سر کروکودیل کنده‌کاری شده. طی یک فستیوال سالانه،مردم برای آب‌تنی به این منطقه می‌آیند، در باغ استخر شنایی برای عموم دارد و آبگیری در کنار باغ‌ گل‌ها که پر از ماهی است.
یک کپی دقیق از سنگی با تصویر "بودانیکانتا" در این محل مخصوص خانواده سلطنتی ساخته شده که ایشان به جای بازدید از اصل این مجسمه ازآن بازدید می‌کردند.
باغ رویاها: در نزدیکی "تامل" بخشی از "کایسر محل" است. قصری که در 1895 توسط نخست‌وزیر پیشین "بیر اس جی بی رانا" ساخته شد. بعدها پسر او "چاندرا اس جی بی رانا" که وارث او بود باغ بزرگی به این مجموعه اضافه کرد. او این باغ را به عنوان هدیه ازدواج به پسرش "کایسر اس جی بی رانا" پیشکش کرد. مرد دانشمندی با حس زیبایی‌شناسی فوق‌العاده –کایسر شومشر- این باغ را به یک اثر هنری تبدیل کرد. این محل شامل یک باغ آراسته بی‌نظیر –محلی برای استراحت پرندگان- باغ گل‌ها و آبگیری برای اردک‌ها است. بر روی دیوارهای باغ، کایسر شومشر چیدمانی زیبا از عمارت کلاه‌فرنگی، چشمه‌ها، عناصر تزیینی باغ‌آرایی و شاخصه‌های هنر اروپایی همپون ایوان، آلاچیق، نرده، کوزه و آشیانه پرنده افزوده است. او 6 عمارت کلاه‌فرنگی استوار و تأثیرگذار که هر کدام نمایانگر یکی از 6 فصل نپال است برپا داشته. این شش فصل شامل: باسانتا (بهار)، گریشما (تابستان)، بارخا (مونسون، فصل مرطوب)، شاراد (اوایل پاییز)، هیمانتا (اواخر پاییز) و شی‌شیر (زمستان).
اگرچه پس از مرگ کایسر شومشر در 1965، خانواده او برخی قسمت‌های کایسر محل که شامل باغ او و کتابخانه کایسر می‌شد را وقف کردند. پس از سالها بی‌توجهی، باغ  رو به نابودی بود، اگرچه اخیرا پس از بازسازی و نوسازی شکوه اولیه خود را به دست آورده. امروزه باغ با رستوران و باری به منظور درآمدزایی بیشتر برای بازدید عموم محیا است.
بودانیل‌کانتا : بزرگترین مجسمه سنگی وشینو-بودانیل‌کانتا به نام بودای خوابیده نیز شهرت دارد در 8 کیلومتری شمال کاتماندو واقع شده. این مجسمه عظیم تأثیرگذار از وشینوی خوابیده بر روی بستری از مارها تحت عنوان "ناگس" نیز مشهور است. بودانیل‌کانتا در مرکز آبگیری کوچک قرار گرفته و این یادبود متعلق به قرن 5 جمعیت زیادی از جمله زائرین هندو را در خلال فستیوال "هاریبودینی اکاواسی" و "کارتیک پورنیما" به سوی خود جذب می‌کند.
فعالیت هایی که می‌توان در  کاتماندو انجام داد:
جستجو در کاتماندو: 3 شهر کاتماندو، پاتان و بختاپور دارای اهمیت تاریخی هستند و یادبودهایی عظیم هنری و با ارزش فرهنگی در آن به جا مانده‌اند. در هر محل معابدی به چشم می‌خورند که به ساحت ایزد یا ایزد بانوان تقدیم شده‌اند. بیشترین نقاط جذب توریست سایت‌های میراث جهانی "پاشوپاتینات" ، "سوویام بونات" ، " بودهانات" چانجونارایان و میدان " دوربار" واقع در کاتماندو، پاتان و بختاپور هستند.
هنر و صنایع نپال: صنایع دستی یکی از صادرات اصلی نپال است که عمدتا محصولات فلزی و کنده‌کاری روی چوب است. اهالی "نوار"  سنت‌های باستانی حکاکی روی سنگ، چوب و فلز را که از نیاکانشان به ایشان منتقل شده، همچون  امری مقدس می انگارند. برخی از بهترین هنرها و صنایع نپالی به شکل حکاکی روی چوب، مجسمه‌های فلزی، جواهر، چاقوی معروف گورخا (خوکوری)، سفالینه، کاغذهای برنجی دست‌ساز، تانگ‌کا و پائووا، فرش‌های پشمی و پوشاک عرضه می‌شوند.
بازدید از کاخ هانومان دوکا:  این کاخ  که در مرکز کاتماندو قرار دارد شامل 3 موزه می باشد –موزه‌های تری بووان، ماهندرا و بیرندرا- که به قانون‌گذاران شاه تقدیم شده‌اند. این موزه‌ها سبک زندگی 3 نسل از پادشاهان را در قالب دفاتر ایشان، سالن‌های ورزشی، وسایل شکار، لباس‌ها و تفریحات ایشان نشان می‌دهد. همچنین در این موزه‌ها کلکسیونی از هنرهای دوره پادشاهی ایشان نمایش داده شده. یکی از نقاط قابل توجه بازدید از قصر، سالن سخنرانی سلطنتی بخش "باسانتاپور" 9 طبقه‌ای با پنجره غول‌آسای کنده‌کاری شده زیبای آن است که در ساختمان قرار گرفته.
موزه ملی: واقع در چائونی –نزدیک سوویامبو- ساختمانی که موزه ملی در آن قرار دارد زمانی اقامتگاه معروف‌ترین نخست‌وزیر نپال –بیسمن تاپا از خاندان معروف داراهارا- بوده است. این موزه کلیکسیون خوبی از هنر مذهبی نپال باستان، تفنگ‌های جالب و لباس‌هایی که در زمان‌های قدیم در جنگ‌ها پوشیده می‌شده، شمشیر اهدایی از طرف ناپلئون سوم. جذابیت خاص دیگر توپ جنگی چرمی تبتی و تفنگ ماشینی ساخته شده در محل. بخش سکه کلکسیون  فوق‌العاده‌ای از سکه‌های آنتیک دارد و بخش بودیست تانگ‌کاهایی از قرن 18 و 19 وقطعات قدیمی مخروبه کهطی حفاری‌ها به دست آمده را در خود جای داده.
خرید سوغاتی: تامل برای خرید سوغاتی ایده‌آل است و هر چیزی که یک توریست در جستجوی آن است را می‌توان در اینجا یافت. صنایع دستی نپالی، پوشاک، تانگ‌کاهایی که با مرارت ساخته شده‌اند، تنوع بی‌پایانی از زیورآلات و جواهرات، صنایع دستی مذهبی، کاسه‌های منقوش، سنگ‌های حکاکی شده، حکاکی روی چوب، صنایع دستی فلزی، سکه‌هاو فرش‌های کمیاب تبتی... همه اینها در تامل قابل دستیابی است.
خرید تانگ‌کا و پائووا: تانگ‌کاها نقاشی‌های طوماری بودایی تبتی هستند که اکثرا توسط هنرمندان نپالی آموزش دیده ترسیم می‌شوند . پائوواها نقاشی‌های طوماری مذهبی نپالی آموزش دیده ترسیم می‌شوند و پائوواها نقاشی‌های طوماری مذهبی نپالی هستند. این نقاشی‌ها با ریاضت بر اساس دستورالعملی که از روزهای اولیه نقاشی برطومار وضع شده، کشیده شده‌اند. این نقاشی‌ها معانی عمیق روحانی دارند و نشان‌دهنده بسیاری از تانگ‌کاها به منظور مراقبه مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالی که بقیه برای دعا استفاده می‌شوند. تانگ‌کاها بر روی پارچه نقاشی می‌شوند و یا آویخته می‌شوندیا در هنگامی که مورد استفاده ندارند به صورت پیچیده نگهداری می‌شوند. یک تانگ‌کا با کیفیت ممتاز ممکن است هزاران دلار فروخته شود. از تامل، بودا، پاتان و بختاپور دیدن کرده و تانگ‌کاها و پائوواهای منحصر به فرد را خریداری کنید.
دال‌بات تارکاری و چاتنی را بچشید (غذای نپالی) : همه هتل‌ها، چه کوچک و چه بزرگ، دال‌بات تارکاری و چاتنی را پیشنهاد می‌دهند. یک غذای نپالی تیپیکال .
راه‌های دسترسی :  فرودگاه بین‌المللی تری بووان کاتماندو، (TIA)با پروازهای بین‌المللی مستقیم که از دوحه، دوبی، بانکوک، سنگاپور، کوالالامپور، هنگ‌کنگ، ازاکا، چنگ‌دو، گوانگ‌ژو، دهلی، مومبای،کلته،کراچی، اسلام‌آباد، ابوظبی، بحرین، داکا و سایر مقاصد می‌رسد، کاتماندو را به جهان خارج متصل می‌کند. پروازهای داخلی که شامل پروازهای کوهستانی رایج نیز می‌شود از فرودگاه TIA حرکت می‌کند.
برای ماجراجویانی که به اندازه کافی وقت دارند، حرکت درجاده‌ها گزینه هیجان‌انگیزی است. بزرگراه‌ها کاتماندو را به مقاصد رایج همچون پخارا، چیتوان و لومبینی منصل می‌کنند.به علاوه شهرهای بیرجونگ، بای‌راوا، کاکارویتا، نپال‌گونج و ماهندرانگار با هند و کوداری با چین مرز مشترک دارند.